Ikone 'žeste'
Znate li razliku između viskija i burbona?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jeste li čuli za uzrečicu "sav burbon je viski, ali sav viski nije burbon". Ako ste ju čuli, a niste znali što to znači, vrijeme je da saznate. Pogotovo ako pijete viski (i burbon).
Viski je žestica destilirana od fermentirane mješavine žitarica, koje uključuju pšenicu, raž, kukuruz i ječam, koje stare u drvenim bačvama, piše PunKufer.hr.
Proizvodi se u cijelom svijetu, a popularni su škotski, irski i američki viski. Od potonjih najpopularniji je burbon. A po čemu je on točno poseban?
Burbon je ikona američkih žestokih pića ali to nije oduvijek bilo tako. Početkom 20. stoljeća, burbon je bio jeftin, gorak i općenito loš.
Promjenom recepture postao je jedan od najpopularnijih žestokih pića u svijetu, a regulacije u proizvodnji poprilično su se postrožile, sve zahvaljujući proizvođačima koji su početkom 19. stoljeća voljeli "prčkati" po viskiju razrjeđujući ga.
Potkraj stoljeća doneseni su propisi kojima se detaljno regulira proizvodnja, a jedan od njih je i da viski mora biti pod nadzorom vlade SAD-a minimalno 4 godine, kako bi ga se moglo zvati burbonom, piše PunKufer.
Pa evo što se sve mora ispuniti kako bi viski bio burbon:
- Mora biti proizveden u SAD-u.
- Mora sadržavati 51 posto kukuruza.
- Mora stariti u novim bačvama od hrasta.
- Mora biti destiliran na maksimalno 80 posto alkohola po volumenu i spremljen u bačve sa 62,5 posto alkohola.
- Mora biti flaširan s najmanje 40 posto alkohola.
- Ne smije sadržavati bojila, aditive i druge konzervanse.