Uznemiravaju životinje

8 mjera za suzbijanje dosadnih muha u štalama i svinjcima

Muhe stvaraju velike probleme u štalama i svinjcima. Njihovi ubodi uznemiravaju životinje što može dovesti do smanjenog unosa hrane, slabijeg tova i mliječnosti kod muznih krava.
Lifestyle / Životinje | 12. 06. 2024. u 11:15 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Osim što su dosadne, muhe ugrožavaju dobrobit životinja i higijenu u svinjcima i štalama.

Neke od njih grizu kako bi se hranile krvlju životinja, a neke životinjskim izlučevinama koje se javljaju na ranama i tjelesnim otvorima.

Stajska muha smatra se jednim od najvažnijih štetnika na svijetu. Uzrokuje kontaminaciju hrane i može prenijeti bolesti, piše Agroklub

Njihovi ubodi uznemiravaju životinje što može dovesti do smanjenog unosa hrane, slabijeg tova i mliječnosti kod muznih krava.

Kod svinja mogu uzrokovati takav stres da čak može doći do kanibalizma.

Ovi se kukci razmnožavaju jako brzo i u velikom broju. Polažu jaja u životinjski izmet, plutajući sloj stajnjaka ili ostatke hrane. Vlažno okruženje idealno je za razvoj njihovih jajašaca.

Suzbijanje počinje u proljeće jer ženke polažu jaja na temperaturama nižim od 15°C. Ovom problemu treba pristupiti s više strana kako bi se šteta svela na najmanju moguću mjeru.

  1. Prvo pravilo je higijena prostora, a to znači redovito uklanjati izmet, plutajuće slojeve gnoja, ostatke hrane te izbjegavati skladištenje gnojiva u blizini štale ili svinjca. Posebnu pozornost obratiti na kutove gdje se zadržava prljavština, pregibe na cijevima za napajanje te hranilice.
  2. Kako bi se spriječio njihov ulazak, na otvore treba postaviti komarnike, a na vrata PVC trakaste zavjese.
  3. Osigurajte dobru ventilaciju unutar staja i svinjaca kako bi se smanjila vlaga koja ih privlači.
  4. Njihovi prirodni neprijatelji su parazitske osice koje koriste ličinke stajskih muha kao hranu te ptice.
  5. Razvoj ličinki se može kontrolirati i kemijski, pomoću larvicida, ali morate imati na umu da uništavaju i korisne kukce. Prskanje se vrši kantom za zalijevanje ili leđnom prskalicom, a za kontrolu ljeti nanose se svakih četiri do šeset tjedana.
  6. Upotreba insketicida može biti učinkovita, ali ih treba koristiti oprezno i prema uputama kako bi se izbjegla otpornost muha, šteta za životinje i okoliš.
  7. I feromonski atraktanti mogu biti korisno sredstvo u suzbijanju napasnih insekata, ali najbolje rezultate postižu kada se koriste s drugim mjerama kontrole.
  8. Odrasle muhe mogu se suzbijati električnim ili UV zamakma te ljepljivim trakama.
Kopirati
Drag cursor here to close