Dobro je znati

Planirate toviti piliće? Na ovo morate misliti

Zdravi pilići su aktivni, reagiraju na podražaje, zvuk i dodir, lako se kreću i pronalaze vodu i hranu. Kako bi brzo utvrdili jesu li kvalitetni i zdravi prevrnite ih na leđa. Pilići u dobroj formi će odmah lako stati na noge.
Lifestyle / Životinje | 02. 03. 2023. u 11:40 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Uzgoj pilića je brzi način da sami proizvedete meso za kućanstvo ili uzgojite vlastito jato. Prilikom kupovine jednodnevnih pilića obratite pažnju u kakvom su stanju i kako izgledaju.

Trebaju biti suhi, čistog paperja. Kloaka je suha, čista, ružičasta. Pupčana vrpca osušena, potpuno zatvorena i ne smije krvariti, piše Agroklub

Zdravi pilići su aktivni 

Životinje trebaju biti živahne, stabilne na nogama, ravnih leđa. Imati dobar položaj glave, da ne pada i ne uvlače je. Krila su čvrsto priljubljena uz tijelo. Oči i kljun su sjajni. Pile obraća pažnju kada ga blago gurnete rukom. Neće se skupiti i leći.

Zdravi pilići su aktivni, reagiraju na podražaje, zvuk i dodir, lako se kreću i pronalaze vodu i hranu. Kako bi brzo utvrdili jesu li kvalitetni i zdravi prevrnite ih na leđa. Pilići u dobroj formi će odmah lako stati na noge.

Kada ih kupite i donesete kući znajte da su prvih desetak dana najosjetljiviji i traže pojačanu brigu. Vrlo su osjetljivi na neadekvatnu temperaturu i pretjeranu vlagu. Hrana treba biti prilagođena. Podložni su pojavi bakterijskih i virusnih infekcija.

Prostor treba biti suh, s dobrom ventilacijom i bez propuha, čist i dezinficiran. Voda i hrana trebaju biti lako dostupni, a temperatura i vlažnost regulirani. Prvog dana treba biti do 30ºC, a zatim se tijekom svakog tjedna snižava za po tri stupnja.

Hrana i vitamini 

Prijelaz neka bude postepen kako ne bi izazvali stres. Na kraju prvog tjedna potrebno je da vrijednost temperature bude 28ºC. Postepeno se snižava kako bi 21. dana dostigla vrijednost 18ºC. Upotrebom umjetne kvočke, lampe, istovremeno ćete podesiti temperaturu i osvijetljenost.

Visoka vlažnost je opasnost zbog podložnosti mladih jedinki pojavi raznih bolesti, posebno kokcidioze. U prvim danima vlažnost zraka se kreće od 65 do 70 posto, a zatim se smanjuje na 55 do 60 posto. Neće im odgovarati ni presuh zrak, jer će reagirati većom potrošnjom vode i manjom potrošnjom hrane.

Hrana se daje 12 sati poslije izlijeganja. Najbolje im odgovaraju obroci na bazi kukuruza i prosa. Kod prvog obroka daje im se pet postotna otopina glukoze. Od drugog dana može im se davati ječam, zobene pahuljice samljeveni na odgovarajuću granulaciju. Kasnije im se dodaje biljna hrana: kuhani krumpir, mrkva, kopriva, maslačak, zeleni luk.

Obroci trebaju biti manji i davati ih tijekom 24 sata. Ukupno treba biti hrane do osam puta. Voda da je sobne temperature, čista. Najbolje je prokuhati i pustiti da se ohladi. Namjenski vitaminski dodaci se dodaju u vodu.

Kopirati
Drag cursor here to close