Tajvan

Rijetko viđena 'riba sudnjeg dana' došla do plićaka

Ronioci snimili divovsku ‘ribu sudnjeg dana‘, prati ju mit da može predviđati potrese
Lifestyle / Životinje | 15. 07. 2023. u 14:38 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Ronioci u blizini Tajvana ostali su u čudu nakon susreta s divovskom ribom poznatom kao riba veslo. Za nju se govori da je znak nadolazećih potresa pa ju zovu još i ‘riba sudnjeg dana‘ - naravno, znanstvenici tvrde da za to nema dokaza.

Riba je snimljena s obale Ruifanga, a na njoj se mogu vidjeti ronioci kako okružuju svjetlucavo srebrno stvorenje koje lebdi blizu površine mora. U jednom trenutku jedan od ronioca ispruži ruku i dotakne ju. No ovaj čin ronioca izazvao je brojne komentare na društvenoj mreži, gdje ga svi upozoravaju da kao ronioc treba znati da ne bi trebao dirati ribe.

Ronioci su procijenili da je ta ‘riba od potresa‘ duga gotovo dva metra.

Iako ju je zanimljivo za vidjeti, njezino pojavljivanje u plićaku možda baš i nije dobro za tu ribu, prenosi NY Post.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by 汪承儒 (@chengruwang)

''Vjerojatno je umirala pa je otplivala u pliće vode'', rekao je instruktor ronjenja Wang Cheng-Ru za Jam Press o toj zmijolikoj ribi, koja je bila prva koju je on u svojim godinama ronjenja susreo.

Stvorenje je imalo i misteriozne kratere po tijelu, za koje stručnjaci smatraju da su djelo morskog psa ‘kolačića‘, vrste malog morskog psa.

Što se tiče praznovjerja oko predviđanja potresa, ono se temelji na japanskoj mitologiji koja kaže da se te ribe izdižu na površinu i nasuču se uoči nadolazećeg potresa.

Takvi su se strahovi povećali dodatno tijekom potresa i tsunamija u Fukushimi 2011. godine jer su se tijekom dvije godine prije te katastrofe ove ribe počele izdizati na obalu.

Stručnjaci, prenosi Jutarnji, ipak tvrde da ta teorija nema znanstvenog uporišta. ''Smatram da ribe imaju tendenciju izroniti na površinu kada su u lošem fizičkom stanju. Tako su često već mrtve kada ih pronađemo'', rekao je profesor ihtiologije na Sveučilištu Kagoshima, Hiroyuki Motomura.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by 汪承儒 (@chengruwang)

Kopirati
Drag cursor here to close