I to je moguće

Zoološki vrtovi će klati životinje jer nemaju novca?!

Čak je, navodi Deutsche Welle, već sastavljena i lista životinja koje bi prve došle na red.
Lifestyle / Životinje | 21. 04. 2020. u 12:24 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Zbog koronakrize su zoološki vrtovi u Njemačkoj zatvoreni. Prihoda nema, a troškovi su i dalje tu. Zato u zoološkom vrtu Neumünster razmatraju mogućnost klanja nekih životinja, objavio je Deutsche Welle.

Naime, direktorica zoološkog vrta u Neumünsteru, Verena Kaspari, je u nazočnosti novinara njemačke novinske agencije dpa naglas razmišljala o tome što bi se moglo dogoditi ako se koronakriza zaoštri.

"Ukoliko, a to je stvarno najgora moguća opcija, ukoliko ne budem više imala novca za hranu životinja ili ako moj dobavljač hrane zbog restrikcija ne bude mogao isporučivati, onda bih ja klala neke životinje, kako bi mogla nahraniti druge", rekla je Kaspari.

Čak je, navodi Deutsche Welle, već sastavljena i lista životinja koje bi prve došle na red.

Životinjski park Neumünster na sjeveru savezne zemlje Schleswig-Hollsteina je, kao i svi drugi zoološki vrtovi u Njemačkoj, trenutno zatvoren. I to već tjednima. To znači da nema posjetitelja, pa ni glavnog izvora prihoda.

Dok mnoga poduzeća mogu u kriznim razdobljima smanjiti svoje troškove, zoološkim vrtovima to jedva da je moguće. Jer životinje moraju nešto jesti, moraju imati medicinsku njegu i njihova se staništa moraju čistiti - svejedno ima li posjetilaca ili ne.

"Zoološki vrt u Kölnu ima troškove od 50.000 eura dnevno", kaže Volker Homes iz Udruženja zooloških vrtova. U toj je udruzi okupljeno 56 zooloških vrtova u Njemačkoj s ukupno oko 35 milijuna posjetitelja godišnje.

Deutsche Welle navodi i primjer iz Münchena. Tamošnji životinjski park Hellabrunn je već nakupio manjak od dva milijuna eura. Pritom hrana i nije najveći problem.

"Troškovi osoblja iznose oko 50 posto svih troškova naših zooloških vrtova", kaže Homes.

Zoološki vrt u Neumünsteru nije član te udruge, a s nešto manje od 200.000 posjetitelja godišnje pripada među manje vrtove. Subvencije grada ili države ne dobiva i trenutno preživljava samo zahvaljujući donacijama građana. To je razlog teškoj situaciji u kojoj se nalazi. No postoje li i u drugim zoološkim vrtovima slična razmišljanja?

"Kod nas nema šanse da se životinje ubijaju iz ekonomskih razloga - nama je dobrobit životinja na prvom mjestu", kaže Markus Köchling iz safari parka Stuckenbrock. Slično je i u životinjskom parku Hodenhagen kod Hannovera: "Mi nemamo nikakav popis životinja koje bi trebalo iz ekonomskih razloga dati drugima za hranu", kaže glasnogovornica Asta Knoth.

Zoološke vrtove i životinjske parkove je korona uistinu dovela u tešku situaciju. "Svi zoološki vrtovi tu imaju veliki problem", kaže Volker Homes. "S jedne strane pokušavamo umanjiti štete uz pomoć državnih paketa pomoći. No možda bi se zoološki vrtovi uskoro mogli barem djelomično otvoriti uz neka ograničenja", predlaže Homes. Pritom bi se mogao odrediti maksimalan broj posjetitelja, uz jamstvo većeg rastojanja među njima, ili bi se do dodaljnjeg vrtovi odrekli gastronomske ponude.

Kako ne bi bili zaboravljeni od strane politike, Udruga se obratila direktno kancelarki Angeli Merkel. Oni traže hitnu pomoć u iznosu od 100 milijuna eura. Tu je javna uzbuna izazvana izjavom direktorice zoološkog vrta u Neumünsteru možda došla baš u pravom trenutku, navodi Deutsche Welle.

Kopirati
Drag cursor here to close