51 milijun dolara

MAGA kapa: Simbol koji je postao pokret

Od početka 2023. godine, Trumpova kampanja isporučila je više od 2 milijuna MAGA kapa, od čega je više od 1,28 milijuna prodano između siječnja i listopada ove godine
Lifestyle / Moda | 07. 11. 2024. u 08:32 Z.S. | Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U 2016. godini, Donald Trump predstavio je promotivnu robu koja će postati jedno od najprepoznatljivijih političkih odjevnih predmeta modernog doba.

Osam godina kasnije, treća kampanja Trumpa još uvijek prodaje milijune crvenih kapa s natpisom "Make America Great Again" (MAGA) svake godine, a prodaja je upravo postigla novi rekord.

Od početka 2023. godine, Trumpova kampanja isporučila je više od 2 milijuna MAGA kapa, od čega je više od 1,28 milijuna prodano između siječnja i listopada ove godine. Kapa je postala simbol političke pripadnosti, a kupnja iste po cijeni od 40 dolara način je na koji mnogi Trumpovi pristaše iskazuju podršku bivšem predsjedniku.

MAGA kapa je više od obične promotivne robe; postala je alat za prikupljanje sredstava za Trumpovu kampanju. Tijekom skupova, tisuće ljudi dolaze s crvenim MAGA kapama, a trgovci na ulicama prodaju kopije kako bi posjetitelji uskladili svoj izgled s ostalima. Za mnoge, crvena kapa postala je neizostavan znak njihove političke opredijeljenosti i podrške Trumpovoj "America First" agendi.

Iako se slogan "Make America Great Again" prvi put pojavio 2012. godine, prava na njega Trump je službeno registrirao 2016. godine, kada je krenuo u svoju predsjedničku utrku. Kapa, zbog svog živopisnog crvenog dizajna, odmah je postala prepoznatljiva, a Trump je nespretno potaknuo njezinu popularnost svojim osobnim nošenjem.

"Sve je u ekonomiji, glupane" – Trumpova pobjeda na valu nezadovoljstva gospodarstvom

Slavna izreka Jamesa Carvillea, političkog stratega Billa Clintona, "It's the economy, stupid", i dalje odražava ključnu političku realnost.

Za mnoge Amerikance, ekonomska situacija bila je presudna pri odabiru predsjednika, a u 2024. godini, to je bila ključna prednost Donalda Trumpa.

Više od polovice birača priznaje da im je financijska situacija lošija nego prije četiri godine, a upravo ti birači premoćno su glasali za Trumpa. Oko 31 posto birača smatra da je gospodarstvo najvažnije pitanje, a njih 79 posto odabralo je Trumpa kao svog kandidata.

Visoka inflacija, koja je uzrokovala poskupljenje života, dodatno je pogoršala položaj demokratske kandidatkinje Kamale Harris, koja nije uspjela pridobiti birače nezadovoljne ekonomskim stanjem.

Podaci agencije Edison Research pokazuju da je za 45 posto birača situacija danas gora nego prije četiri godine, dok su takvi osjećaji 2020. imali samo 20 posto. To nezadovoljstvo gospodarstvom značajno je utjecalo na ishod izbora, potvrđujući da je ekonomija bila najvažniji faktor na glasačkim listićima.

Kopirati
Drag cursor here to close