Olovo
Žene pojedu do 6 kilograma ruža za usne!
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Ruž za usne smatra se najopasnijom šminkom jer ga žene zbog učestalog korištenja tijekom života pojedu od 4 do 6 kilograma, objavio je HRT čija je ekipa odnijela na analizu pet vrsta ruževa.
Količine metala, konzervansa i umjetnih bojila u ruževima ne smiju ugroziti zdravlje. Hrvatsko zakonodavstvo propisuje da u ružu može biti 10 mikrograma olova po kilogramu. Analiza je pokazala da količina olova u njima nije izvan dopuštene granice.
''Problem teških metala je taj što se oni ne izlučuju iz tijela. Oni se nakupljaju i dugoročno možemo imati negativne posljedice po naše zdravlje. Svakako bi trebalo razmisliti o tome kakve ruževe stavljamo na usta'', naglasila je Dragana Klarić, stručnjak za prirodnu kozmetiku.
Hrvatska je sklonija liberalnijem zakonu kada govorimo o dekorativnoj kozmetici. Japansko zakonodavstvo, primjerice, propisuje da u ružu može biti samo 3 mikrograma po kilogramu olova.
Prvi simptomi trovanja olovom vidljivi su na krvnoj slici, zatim se javljaju mučnina i gubitak apetita.
Ovisno o sastavu ruža, većina žena dnevno unese u organizam oko 15 mikrograma olova.
Kvaliteta nije povezana s cijenom. Studije su pokazale, kao i analiza HRT-a, kako jeftini ruževi nemaju nužno veću koncentraciju olova i drugih štetnih sastojaka.
Rok valjanosti ruža je do 24 mjeseca od otvaranja, no, problem je u tome što ne znamo koliko je dugo bio skladišten prije uporabe. Riječ je o konzerviranom proizvodu i prodavač bi trebao dati informaciju kada je ruž proizveden.
Postoje ruževi koji ne sadržavaju olovo, ali žene, često vođene marketinškim akcijama, biraju ono što im cijenom najviše odgovara, navodi HRT.