Ožiljci iz djetinjstva

Bojite se da ćete biti isključeni iz društvenih situacija? Vjerojatno ste imali ovih 7 iskustava u djetinjstvu

Iskustva koja imamo kao djeca oblikuju način na koji vidimo sebe i kako očekujemo da nas tretiraju u društvenim situacijama u odrasloj dobi.
Lifestyle / Obitelj | 20. 11. 2024. u 09:03 Bljesak.info | M.K.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Jeste li ikada osjetili neobjašnjiv strah kada bi vidjeli prijatelje kako kuju planove bez vas? Ako niste znali odakle on dolazi i zašto se svaki put osjećate loše kad vas netko isključi iz društva, odgovore trebate potražiti u iskustvima koje ste imali u djetinjstvu.

Iskustva koja imamo kao djeca oblikuju način na koji vidimo sebe i kako očekujemo da nas tretiraju u društvenim situacijama u odrasloj dobi, prenosi Baseline.

Istražili smo 7 uobičajenih iskustava iz djetinjstva koja bi vam mogla objasniti zašto se bojite da ćete biti isključeni iz društvenih situacija.

1. Doživjeli ste često odbijanje

Svi se mi u nekom trenutku života suočimo s odbijanjem. Ali često odbacivanje u djetinjstvu može ostaviti trajan trag. Trenuci kad vas školski kolege nisu birali za članove svog tima u utakmicama ili kad su se družili bez vas, su sigurno ostavili ožiljke.

Ta odbijanja iz prošlosti mogu boljeti godinama kasnije. Neće sami nestati i na tim problemima trebate raditi, inače će vam svaka društvena situacija biti neugodna.

2. Bili ste izloženi emocionalnom zanemarivanju

Emocionalno zanemarivanje izraz je koji psiholozi koriste kako bi opisali situaciju u kojoj se djetetove emocionalne potrebe uporno zanemaruju ili ne zadovoljavaju.

Vaši roditelji možda su se pobrinuli za vaše fizičke potrebe - hranu, sklonište, obrazovanje - ali kada je u pitanju emocionalna podrška, njih nije bilo nigdje. To bi moglo biti zato što su bili prezaposleni, sami emocionalno nedostupni ili jednostavno nisu znali kako pružiti potrebnu emocionalnu podršku.

U trenucima kad ste trebali njihovu podršku, oni nisu bili tu i osjećali ste se kao da vas jednostavno ne primjećuju. Zbog stalnog zanemarivanja, djeca koja su imala ovakva iskustva mogu razviti strah od isključenja u odrasloj dobi.

Ako se osjećate kao da vas svi stalno ignoriraju, mogli biste razviti strah od društvenih situacija što može negativno utjecati na vašu kvalitetu života.

3. Vaši roditelji su bili previše kritični

Iako emocionalno zanemarivanje može dovesti do straha od socijalne isključenosti, može imati i suprotan učinak.

Zamislite da odrastate u okruženju u kojem se svaki vaš postupak pomno promatra i kritizira. Osjećate se kao da nikada niste dovoljno dobri, bez obzira na to koliko se trudite.

Takvo stalno kritiziranje može dovesti do sumnje u sebe. Možete početi vjerovati da niste vrijedni toga da budete dio nekog društva.

Ovo uvjerenje, formirano u djetinjstvu, može se zadržati u odrasloj dobi, pokazujući se kao strah od društvene isključenosti. Možda ćete izbjegavati društvene situacije u strahu da ćete biti osuđivani ili kritizirani, baš kao što ste bili tijekom djetinjstva.

4. Bili ste žrtva maltretiranja

Jeste li se kao dijete ikada našli na udaru nemilosrdnog maltretiranja? Zlostavljanje je traumatično iskustvo, posebno za mlade. Ne radi se samo o fizičkom zlostavljanju, ono emocionalno također može ostaviti duboke ožiljke.

Žrtve nasilja često se osjećaju izdvojeno i isključeno. Stalno imaju osjećaj da su drukčiji što im može stvoriti osjećaj usamljenosti. Tijekom odrastanja i u odrasloj dobi, ovaj strah može postati toliko jak da će ovi pojedinci biti uvjereni da će biti isključeni iz društvenih situacija.

5. Bili ste "crna ovca" u obitelji

Ako ste bili crna ovca u obitelji, znajte da je to teret koji nije bilo kao nositi. Ovakvi pojedinci se smatraju drugačijim ili otpisanim. Budući da njihovi postupci nisu nikome jasni, članovi obitelji ih zbog toga mogu ismijavati. Ovakav odnos vodi stvaranju jaza između roditelja i djece gdje se djeca zatvaraju te ne dijele detalje o sebi.

Ako ste i vi netko tko je imao drugačije interese, uvjerenja ili vrijednosti od ostatka obitelji, znamo kako se osjećate. Ako su vaš još pritom uspoređivali s braćom ili sestrama, sigurno ste se osjećali kao da niste dovoljni iako vam to nitko nije direktno rekao.

6. Doživjeli ste rani gubitak ili odvajanje

Zamislite da ste malo dijete i izgubite nekoga tko vam je blizak, poput roditelja, brata ili sestre. Taj gubitak može stvoriti prazninu koju je teško popuniti. Možda ste se u tim trenucima osjećali sami i kao da niste imali nikoga tko vas može razumjeti.

Još jedna situacija koja bi mogla biti okidač ovakvog straha je razvod roditelja. Možda ste se u toj situaciji osjećali napušteno bez sigurnosti i ljubavi koju bi obitelj trebala pružiti.

Ili ste možda doživjeli odvajanje od roditelja zbog razvoda ili drugih okolnosti. Možda ste se osjećali napušteno, i izostavljeno od sigurnosti i ljubavi koju bi obitelj trebala pružiti. Takva rana iskustva gubitka ili odvajanja mogu dovesti do straha od odbijanja ili isključenja iz društvenih situacija.

7. Tijekom djetinjstva stalno ste se selili

Postoji nešto uzbudljivo u selidbi na novo mjesto, posebno kad ste dijete. Ali što ako je to stalni dio vašeg života? Ako ste se stalno selili u djetinjstvu, možda ste imali osjećaj kao da nikad nigdje niste pripadali.

Ovaj nedostatak pripadnosti može dovesti do osjećaja isključenosti koji se nastavlja u odrasloj dobi. Također, jedno istraživanje pokazuje da djeca koja su se više selila u djetinjstvu, imala manje kvalitetnih društvenih odnosa.

Kopirati
Drag cursor here to close