Kampanja

Građani širom BiH nosili maske sa natpisom 'Gdje je?'

MKCK blisko surađuje sa više od 40 udruga obitelji širom BiH i podržava ih kroz projekte psihosocijalne podrške.
Lifestyle / Obitelj | 30. 08. 2020. u 14:19 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Međunarodni odbor Crvenog križa (MKCK), zajedno sa 27 organizacija iz strukture Društva Crvenog križa BiH i 41 udrugom obitelji nestalih osoba, u nedjelju obilježava Međunarodni dan nestalih kampanjom simboličnog naziva 'Gdje je?', priopćeno je iz MKCK-a.

Volonteri Crvenog križa su građanima širom zemlje dijelili zaštitne maske sa natpisom 'Gdje je?', kako bi skrenuli pažnju na važnost pronalaska više od 7.000 osoba koje se još uvijek vode kao nestale uslijed rata u Bosni i Hercegovini. Građani su pozvani da putem društvenih mreža izraze solidarnost sa obitelji nestalih kroz objavu fotografija sa podijeljenim maskama.

''Našoj kampanji su se pridružili i mnogobrojni veleposlanici i predstavnici međunarodne zajednice. Zajedno sa obiteljima nestalih i volonterima Crvenog križa su kroz kratki video zapis poslali zajedničku poruku nadležnim da obiteljima odgovore na ključno pitanje koje ih prati već 25 godina: Gdje su naši najmiliji? Po međunarodnom i domaćem pravu, države imaju obavezu da odgovore na to pitanje'', izjavio je šef izaslanstva MKCK-a u Sarajevu Elmir Camić.

MKCK blisko surađuje sa više od 40 udruga obitelji širom BiH i podržava ih kroz projekte psihosocijalne podrške. Samo u zadnje tri godine je preko 10.000 članova obitelji imalo izravne koristi od takvih projekata.

Camić dodaje da je MKCK do sada odobrio i 16 stipendija za doktorske i master teze koje se bave tematikom nestalih u BiH, kako bi se konsolidiralo postojeće znanje ali i pronašli novi načini podrške porodicama i procesu traženja.

Dvadeset i pet godina nakon završetka sukoba u BiH, proces traženja nestalih osoba je značajno usporen. Nedostatak vjerodostojnih informacija o lokacijama grobnica predstavlja najveći izazov pronalaženju nestalih.

Kao neutralna i neovisna organizacija, navode, MKCK ima pristup mnogim međunarodnim arhivima i pretražuje ih kako bi pronašao informacije o potencijalnim lokacijama masovnih i pojedinačnih grobnica.

“U protekle dvije godine su istraživači MKCK u arhivu Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove u Hagu pretražili imena preko 1.700 nestalih osoba iz BiH. Osim toga smo dobili pristup ili informacije iz arhiva Nizozemske, Kanade, Francuske, Italije, Danske i Poljske, ali i organizacija kao što su Europsko povjerenstvo, NATO i UNHCR. Sve ukupno, naši stručnjaci su prikupili preko 50.000 stranica dokumentacije, a svi relevantni podaci su predati Institutu za nestale osobe BiH za dalju primjenu na terenu“, kazao je Camić.

Kako bi se ubrzao proces traženja, Camić naglašava da međunarodne arhive nisu dovoljne te da je potrebno otvoriti i domaće arhive i staviti ih na raspolaganje u potrazi za nestalim osobama. Naročito je bitno osigurati da Institut za nestale osobe ima dovoljne tehničke i ljudske resurse za ispunjavanje svog mandata.

S obzirom na trenutnu pandemiju, glavni dio ovogodišnje kampanje MKCK za obilježavanje Međunarodnog dana nestalih se odvija na društvenim mrežama. Na taj način želi se i doprinijeti podizanju svijesti o važnosti poštivanja preventivnih mjera i nošenja zaštitnih maski, priopćeno je iz MKCK-a.

Kopirati
Drag cursor here to close