Amy i Ano
Izgubljene blizanke Gruzije: Povezivanje preko TikToka u potrazi za djecom ukradenom u rodilištima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Amy i Ano, jednojajčane blizanke iz Gruzije, slučajno su otkrile svoj identitet na televizijskom talent showu i TikToku. Oduzete majci i prodane različitim obiteljima odmah nakon rođenja, provele su godine tražeći odgovore o svojoj prošlosti.
Rođene u rodilištu zapadne Gruzije koje danas ne postoji, Amy i Ano su, prema svojim rodnim listovima, imale rođendane u razmaku od nekoliko tjedana. Iako su inicijalno bile uvjerene da nisu sestre, otkrile su brojne sličnosti - istu ljubav prema glazbi, plesu te čak i istu frizuru.
Nakon otkrića da dijele genetsku bolest, displaziju kostiju, odlučile su istražiti svoju prošlost. Njihov susret licem u lice u Tbilisiju potvrdio im je da su zapravo jednojajčane blizanke. Otkrivši istinu, suočile su se s činjenicom da su bile posvojene odvojeno, samo nekoliko tjedana nakon rođenja, 2002. godine.
Nakon otkrića putem društvenih medija, blizanke su shvatile da su dio veće priče u kojoj su tisuće novorođenčadi u Gruziji ukradene iz bolnica i prodane. Njih dvije su odlučile suočiti se s istinom i pronaći svoju biološku majku.
Putovanje ih je dovelo u Njemačku, gdje su saznale da su posvojene odvojeno i da njihove posvojiteljske obitelji nisu znale za njihovu blisku vezu. Tijekom istraživanja, otkrile su i šokantne detalje o širokoj trgovini djecom u Gruziji koja je trajala desetljećima, prenosi Index.hr.
Grupa "Vedzeb" na Facebooku, značenje "Tražim" na gruzijskom, postala je platforma za ljude koji sumnjaju u zakonitost svojih posvojenja. Novinarka Tamuna Museridze je otkrila mrežu trgovine djecom u Gruziji i pridonijela ponovnom spajanju mnogih obitelji.
Tamuna tvrdi da je u razdoblju od ranih 70-ih do 2006. godine u Gruziji ukradeno i do 100.000 beba te da su mnogi ljudi, uključujući visoke dužnosnike, bili umiješani u ovu organiziranu trgovinu. Nakon promjena zakona o posvajanju 2006., trgovina djecom je postala teža.
Vlada Gruzije je pokrenula istragu o trgovini djecom 2022., ali izazovi s povijesnim podacima otežavaju pronalazak potpunih informacija. Grupa žrtava planira podnijeti slučajeve pred sud kako bi ostvarila prava na pristup dokumentima o rođenju. Ova priča otkriva složenost problema i potrebu za suočavanjem s poviješću trgovine djecom u Gruziji.