Prestanite ih raditi!
Roditelji anksiozne djece rade ovih 7 stvari, kažu psiholozi
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U ovom članku ćemo se pozabaviti najčešćim stvarima koje roditelji anksiozne djece rade te im tako otežavaju ionako zahtjevno djetinjstvo. Bitno je napomenuti da to ne rade namjerno te da se svaki problem može popraviti ako se otkrije na vrijeme. Otkrivamo kako!
1. Zaštitnički su nastrojeni
Sasvim je normalna i prirodna stvar da roditelji štite svoju djecu no ponekad znaju prijeći granicu. Takva pretjerana zaštitnička sklonost može dovesti do toga da djeca postanu nesposobna suočiti se s izazovima.
Ako već od najranije dobi nauče da roditelji sve rade umjesto njih, neće biti sposobni za probleme vanjskog svijeta. U tom slučaju dolazi do razvijanja anksioznosti jer se nisu naučili nositi sa stresom. Nažalost, roditelji rade ovakve stvari sve češće jer misle da tako pomažu svojim najmilijima.
No, zapravo, čine im ogromnu štetu. Koliko god to njima bilo teško, trebaju se opustiti i pustiti djecu da se sami izbore sa svojim problemima. Jedino tako će imati dijete s dovoljno samopouzdanja, koje će se uvijek znati izboriti za sebe.
2. Kritiziraju
Roditelji često postavljaju prevelika očekivanja te tako djeci stvaraju pritisak da budu savršena. Uz stalno kritiziranje, djeca lako razvijaju anksioznost te su u stalnom strahu od reakcije svojih roditelja. Osjećaju se nedovoljno dobrim što negativno utječe na njihovo samopouzdanje.
Roditelji, s druge strane, ne shvaćaju što rade svojoj djeci, te smatraju da im kritiziranjem samo pomažu da budu bolja verzija sebe. No istina je upravo suprotna od svega toga, jer stalna kritika donosi stalni stres koji uništava dijete.
Umjesto kritike, roditelji bi trebali pohvaliti napore svoje djece no isto tako ih poticati da uče iz svojih grešaka. Tako će djeca shvatiti da zaista nije bitno da budu savršeni nego da stalno napreduju i uče kroz iskustvo.
Pročitajte još
3. Ne pokazuju emocije
Roditelji ponekad zanemaruju pokazivanje emocija svojoj djeci, što im ostavlja posljedice u daljem razvoju. Naime, dokazano je da otvorena komunikacija o osjećajima pozitivno utječe na emocionalnu inteligenciju kod djece.
Majke i očevi često ne pridaju važnost ovome, jer smatraju da se njihova ljubav podrazumijeva, no istina je malo drukčija. Djeci treba pokazivati ljubav kako bi se osjećali sigurno i voljeno.
Osim toga, treba ih slušati bez osuđivanja te ih ohrabrivati da Vam se povjere bez obzira na to koliko su njihovi problemi mali. Roditelji, Vi ste najvažnije osobe u životima Vaše djece i njihovi pravi heroji. Potrudite se da tako i ostane.
4. Anksiozni su
Roditelji su najveći uzori svojoj djeci, koja često kopiraju njihovo ponašanje. Ako primjerice, roditelji sami pokazuju znakove anksioznosti, djeca to mogu preuzeti kao normalno ponašanje.
Takva djeca mogu pokazivati znakove stalne zabrinutosti bez razloga, izbjegavanje nepoznatih situacija, strah od bilo kakve promjene te izraženi perfekcionizam. Ove stvari im nažalost otežavaju djetinjstvo i ne dopuštaju im da se opuste i uživaju u najljepšim godinama svog života.
Ako primijetite da Vaša djeca počinju ispoljavati ovakve znakove, što prije bi trebali potražiti stručnu pomoć i za sebe i svoju djecu. Tako ćete naučiti najvažnije strategije suočavanja s problemima koje će Vam olakšati preživljavanje u ovom okrutnom svijetu. Osim toga, djeca će slijediti Vaš primjer, te je zbog njih važno ostati pozitivan.
5. Ne pokazuju podršku
Ovo je najgora stvar koju roditelji anksiozne djece rade a da toga nisu ni svjesni. Nedostatak podrške i razumijevanja od strane roditelja može značajno utjecati na djetetovu emocionalnu dobrobit.
Oni ponekad nisu ni svjesni koliko djecu to boli te da im taj osjećaj neprihvaćenosti i usamljenosti može izazvati anksioznost. Djeca se nikako ne bi trebala opterećivati ovakvim osjećajima no nažalost, ovakve situacije su sve češće. Ako ste i sami kao roditelji pogriješili i postali svjesni svoje greške, počnite je ispravljati na vrijeme.
Djeca ne dolaze s uputstvom za upotrebu i svi se ponekad pogubimo u nekim životnim situacijama. Vaša roditeljska dužnost je da budete bezuvjetna podrška svojoj djeci bez obzira na njihove postupke. Pokažite im da ih volite i razumijete te da mogu računati na Vas bez obzira u kakve probleme upadnu. Vjerujte, to će im značiti više nego što mislite!
6. Uspoređuju ih s drugom djecom
Uspoređivanje s drugom djecom neće pomoći da se Vaša djeca poprave. Takav pristup će im samo stvoriti osjećaj manje vrijednosti i nesigurnosti koje će se teško riješiti.
Ako stalno svom djetetu govorite kako primjerice, njihov prijatelj dobro uči i da bi se trebao ugledati na njega, Vaše dijete neće zamrziti Vas. Ono će zamrziti sebe. Kad mu očinska ili majčinska figura stalno prigovara takve stvari, dijete se počne povlačiti u sebe i ostaje bez imalo samopouzdanja.
Mnogi roditelji ne znaju koliko ovakav stav može utjecati na dijete, no oni koji znaju to sigurno neće raditi. Zapamtite, svako dijete je individualno i ne možete na sve njih primijeniti ista pravila. Možda imate darovito dijete no svojim pravilima i ponašanjem sprječavate da zablista. Vaša dužnost je da prepoznate potrebe Vašeg djeteta te mu pružite sve što mu je potrebno za bezbrižno djetinjstvo.
7. Prekomjerna kontrola
Ako roditelj kontrolira svaki dio djetetovog života, nesvjesno mu poručuje da ono nije dovoljno sposobno da samo donese odluku. To se odnosi na biranje prijatelja, hobija te raznih dječjih aktivnosti.
Ovakvim ponašanjem dijete može dobiti dojam da nema potrebe za osobnim trudom jer će roditelj uvijek donijeti odluke umjesto njega. No, doći će do trenutka kad će dijete morati samo donijeti neke odluke i u tom trenutku će se potpuno izgubiti. Neće biti pripremljeno jer je do tada roditelj odlučivao umjesto njega, te će se razviti anksioznost koja će mu otežavati normalan život.
Zbog ovakvih situacija, svaki roditelj treba pustiti dijete da samo odlučuje o stvarima koje se tiču njega, usmjeravajući ga ako krene u pogrešnom smjeru. Sve ostalo je pogrešan pristup koji može izazvati mnoge probleme s kojima će se i dijete i roditelji kasnije morati pozabaviti. Iskreno se nadamo da od svih stvari u životu, ovo neće biti jedna zbog koje ćete požaliti u starosti.
Poruka za kraj
Prepoznavanje određenih stvari koje roditelji anksiozne djece rade je ključno za rješavanje ovog problema. Uz trud i svjesnost svakog roditelja, te uzimanje dovoljno vremena, sva pogrešna ponašanja se mogu popraviti.
Vaša dužnost kao roditelja, je stvoriti ugodno okruženje u kojem će se Vaša djeca osjećati voljeno, sigurno, cijenjeno te biti sposobni sami se suočiti sa životnim izazovima!