70>30
U BiH 2.000 nezbrinute djece
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Hraniteljstvo u Bosni i Hercegovini nije dovoljno zastupljeno, iako sama procedura nije komplicirana i svato tko je zainteriran može se obratiti nadležnom centru za socijalni rad.
Prema podacima centara za socijalni rad, u BiH ima oko 2.000 djece bez roditeljskog staranja. Čak 70 posto njih smješteno je u institucije, a samo 30 posto u hraniteljske obitelji.
O hraniteljstvu je u srijedu u Banja Luci bilo riječi na okruglom stolu pod nazivom ''Svako dijete treba obitelj''. Okrugli stol je održan u susret Nedjelji djeteta koja se obilježava od 7. do 10. listopada. Cilj je povećati broj hraniteljskih obitelji u BiH.
Ombudsman za djecu Republike Srpske Dragica Radović je tom prilikom navela da u RS trenutno ima oko 430 djece bez roditeljskog staranja. Kako je rekla, hraniteljstvo u ovom bh. entitetu je uređeno Zakonom o socijalnoj zaštiti i Pravilnikom o hraniteljstvu i postoji još od 2013. godine, ali da nije potpuno primijenjena Strategija o socijalnom zbrinjavanju djece bez roditeljskog staranja za period 2015-2020, koja definira uvjete, način i kriterije prema međunarodnim standardima.
Predstavnik Centra za socijalni rad iz Doboja Sanja Stanišić rekla je da kada se prijavi dovoljno zainteresiranih osoba organizira se edukacija, a nakon ispunjavanja uvjeta dodjeljuju se potrebni sertifikati za hraniteljstvo.
Ona je rekla da je u Doboju trenutno šestoro djece smješteno u hraniteljske obitelji, dok ih 10 čeka.
Igor Dojder iz Banja Luke rekao je da se na zahtjev svoja dva djeteta odlučio za profesionalno hraniteljstvo dvoje djece, navodeći da ih je u njegovoj obitelji do sada bilo šestoro.
Dojder je istaknuo da se hraniteljstvom bavi već 10 godina i da želi da pomogne da svako dijete živi u zdravoj obitelji.