Istraživanje
Vikanje na djecu štetno kao i fizičko ili seksualno zlostavljanje
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Novo istraživanje pokazalo je da roditelji koji viču na svoju djecu ili ih nazivaju "glupima" ih dovode u veći rizik od samoozljeđivanja, upotrebe droga i zatvorske kazne, a stručnjaci smatraju da bi ovakav način ophođenja prema djeci trebao biti prepoznat kao oblik zlostavljanja zbog ogromne štete koju nanosi.
Vikanje, omalovažavanje djeteta i verbalne prijetnje
Kako prenosi Guardian, autori ovog istraživanja verbalno zlostavljanje karakteriziraju kao "vikanje, omalovažavanje djeteta i verbalne prijetnje".
"Ove vrste radnji odraslih mogu biti jednako štetne za razvoj djeteta kao i drugi trenutno priznati i forenzički utvrđeni podtipovi zlostavljanja, kao što su fizičko i seksualno zlostavljanje u djetinjstvu", kažu akademici u svom radu u časopisu Child Abuse & Neglect.
Više djece doživljava verbalno zlostavljanje u djetinjstvu nego fizičko ili seksualno zlostavljanje, a čini se da je broj onih koji se s njim susreću čak 40 posto i raste, tvrdi se u istraživanju.
Kritizirajuće riječi
Profesor Shanta R Dube, američki stručnjak za zlostavljanje djece i koautor studije, rekao je:
Profesorica Shanta R Dube, koautor studije, navela je da "odrasli često nisu svjesni kako njihov ton vikanja i kritizirajuće riječi, kao što su 'glupo' i 'lijeno', mogu negativno utjecati na djecu", a posebno ako su i sami tako doživjeli roditeljstvo kad bili djeca.
Studija je ispitala postojeće dokaze o utjecaju verbalnog zlostavljanja u detinjstvu. Jedan nedavni rad, britanska studija koju je vodio profesor Mark Bellis i objavljena u BMJ Openu, uključivala je reprezentativan uzorak od 20.556 stanovnika Velike Britanije i otkrila da su oni koji su bili verbalno zlostavljani imali skoro dvostruko veći rizik da koriste kanabis (19,9%) i skoro duplo veći rizik da završe u zatvoru (4,4%) od onih koji nisu.
Konstantni psihički stres
"Djeca su genetski spremna vjerovati onome što odrasli govore. Oni nas odrasle shvataju ozbiljno. Ako iznevjerimo to povjerenje koristeći riječi kako bi ih zlostavljali umjesto da ih podučavamo, to može ostaviti djecu ne samo posramljenom, izolovanom i isključenom, već i nesposobnom da se uključe u svoju zajednicu i izvuku punu korist od društvenog učenja", izjavio je profesor Peter Fonagy, koautor rada, šef odsjeka za psihologiju i jezične nauke na Univerzitetskom koledžu u Londonu (UCL) i izvršni direktor Anna Freud centra.
"Iz doslovno stotina studija znamo da izloženost verbalnom zlostavljanju duboko utječe na djecu i da je povezana s konstantnim psihičkim stresom, složenim emocionalnim i relacijskim poteškoćama, fizičkim, kao i mentalnim poremećajima, povećanom vjerojatnoćom ponovnog stvaranja nasilnih situacija u njihovim životima, na primjer pronalaženje partnera koji ih zlostavlja, kao i pronalaženje da ponavljaju zlostavljanje s drugima. Upotreba riječi za zastrašivanje, prouzrokovanje stida i kontrolu može izgledati manje očigledno štetno od tjelesne prijetnje, ali isti rizici prate ovu zloupotrebu jezika: nisko samopoštovanje, povećana upotreba nikotina, alkohola i supstanci, povećan rizik od anksioznosti, depresije i čak psihotični poremećaji", objasnio je on.
Njihov rad citira istraživanje Svjetske zdravstvene organizacije koje je pokazalo da je 36,1% djece širom svijeta iskusilo emocionalno zlostavljanje, što uključuje i verbalno zlostavljanje. To je mnogo više od 25% koji su pretrpjeli seksualno zlostavljanje i 22% koji su bili izloženi fizičkom zlostavljanju.