Prema podacima Eurostata, mladi u prosjeku napuštaju roditeljski dom u dobi od 26,3 godine, što je 0,1 godinu manje nego prethodne godine, prenosi Dnevni avaz.
Najviša prosječna dob u EU zabilježena je u susjednoj Hrvatskoj s 31,8 godina, a slijede je Slovačka s 31 godinom, Grčka s 30,6, Španjolska s 30,4 te Bugarska i Italija, koje imaju prosjek od 30 godina.
Foto: eurostat / Prosječna dob u kojoj mladi napuštaju dom u Europi
Blago poboljšanje
Unatoč tome, Hrvatska je prošle godine ostvarila određeni napredak, jer je tada prosjek iznosio zabrinjavajućih 33,4 godine.
Najniža prosječna dob napuštanja roditeljskog doma zabilježena je u Finskoj (21,4), Švedskoj (21,8) i Estoniji (22,8).
Prema podacima Eurostata, istraživanje je obuhvatilo i neke zemlje koje nisu članice EU, uključujući Bosnu i Hercegovinu. Prosječna dob napuštanja roditeljskog doma u BiH iznosi 29,2 godine, što je za nijansu lošije u usporedbi sa, primjerice, Slovenijom, gdje je prosjek 29,1 godina.
Regionalni kontekst
Evidentno je da slabije razvijene zemlje EU imaju viši prosjek, s izuzetkom Italije, koja također zauzima visoko mjesto na ovoj listi. Kada je riječ o regiji, Crna Gora ima prosjek od 33,3 godine, Sjeverna Makedonija 32,1, a Srbija 31,5 godina, što čini BiH relativno dobro rangiranom u regionalnom kontekstu.
Kvaliteta života
Jasno je da ovako velike razlike proizlaze iz kvalitete života, ekonomskih uvjeta, kao i mogućnosti zaposlenja.
Važno je napomenuti da je istraživanje provedeno na temelju izravnog ispitivanja ljudi, a ne prema mjestu prebivališta. Mnogi su prijavljeni kod roditelja, iako žive negdje drugdje, što dodatno doprinosi vjerodostojnosti ovih podataka.