Simbol japanske kulture
Imaju status državnih službenica: Japanski grad zapošljava gejše kako bi privukao turiste
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U pokušaju da oživi kultnu tradiciju i potakne turizam, japanski grad s termalnim izvorima Gero u prefekturi Gifu, nastavlja program zapošljavanja žena u gradskoj upravi, koje se obučavaju za "maiko" (gejša šegrt), objavili su japanski mediji.
Očekuje se da će zaposlene u jedinstvenom projektu lokalne samouprave, koji je drugi takve vrste u Japanu, raditi kao državne službenice, uz paralelno učenje plesa, pjevanja i sviranja muzičkih instrumenata.
Obuka traje tri godine
Predviđeno je da obuka traje tri godine, a novo zapošljavanje u okviru ovog programa počinje u februaru.
U gradskoj upravi kažu da je posljednjih godina sve manje grupnih posjeta tom mjestu, tako da gejše imaju sve manje mogućnosti da pokažu svoju umjetnost.
Tetsua Tominaga, rukovoditeljica programa u turističkom odjeljenju Gera, ističe da su historija i kultura gejša važni i da ih treba prenositi dalje.
Trenutno rade samo tri gejše
Sedamdesetih godina prošlog vijeka, grad u centralnoj prefekturi Gifu imao je više od 200 gejša i njihovih šegrta.
Ali taj broj je opao, i trenutno ih je samo tri, uključujući Mariku Takemoto (23), prvu koja je angažirana u okviru programa.
Takemoto, rođena u Tokiju, zaposlena je 2021. u turističkom odjeljenju gradske uprave Gera.
Ona kaže da je zanima revitalizacija ruralnih područja, a preko društvenih mreža pokušava privući turiste u odmaralište termalnih izvora, koje je još uvijek zadržalo ostatke drevne historije.
Uče bonton, ples, narodne pjesme
Kao maiko (gejša šegrt), ona uči bonton, ples i narodne pjesme. Budući da je državna službenica, nije joj dozvoljeno zabavljati privatne grupe, ali može nastupati u javnosti.
S iskustvom stečenim tijekom obuke, mogu izaberati nastaviti raditi kao gejša nakon što se završi program obuke.
A u videu pogledajte i prisjetite se kultnog filma "Sjećanja jedne gejše":