Brak izumire
Hoće li brak nestati?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Kako bi društvo izgledalo bez brakova? Pitanje je to koje se samo od sebe postavlja obzirom na spoznaju da je diljem svijeta sve više nevjenčanih majki, piše CNN.
Primjerice, u SAD-u je oko 40 posto beba rođeno izvan braka, a radi se o državi koja je po tom pitanju u zlatnoj sredini, kako bi se reklo. S druge strane, u konzervativnoj Turskoj tek je 3 posto nevjenčanih majki.
67 posto nevjenčanih majki
Na vrhu popisa, slikovito rečeno svjetski lider po broju nevjenčanih majki, je Island. Više od dvije trećine islandskih beba, čak 67 posto, rađa se u zajednicama koje nisu ozakonjene, nisu brak. To bi za neka društva još uvijek mogao biti sramotan podatak, no Islanđani nemaju tih problema, njima je to na ponos.
S oko 320 tisuća stanovnika Island ima manje ljudi nego Tulsa, Oklahoma, ali zato više gejzira, ledenjaka i čiste vode nego zemlje koje su i deset puta veće. S nestvarnim krajolicima koji inspiriraju neke od najpopularnijih filmova poput Gospodara prstenova i Igara prijestolja, te godina izolacije, Island napokon doživljava turistički bum.
No, među drugim nacijama, pa i turistima koji dođu na Island i upoznaju se s aktualnim podacima o broju nevjenčanih majki, stvara se strah da će Islanđani ovakvim svojim načinom života raspršiti sva ona uvjerenja o ljubavi i braku kao dio toga.
Super uvjeti za trudnice
'Imate taj grozan pojam- razorene obitelji,’ rekla je Islanđanka Bryndis Asmundottir. ‘Što zapravo znači samo da ako ste se razveli, nešto ste razbili, razorili. Ali to nije slučaj na Islandu. Mi živimo u tako malom i sigurnom okruženju, a žene imaju toliko slobode. To je način da izaberete svoj život.’
Bryndis ima troje djece sa dva partnera, ne žali ni za čim, niti se srami ičega. Ona objašnjava da ne postoji nikakva moralna stigma ako si trudan da moraš biti u braku, osim možda od one jako religiozne manjine koji ipak takve slučajeve osuđuju . I njena zemlja jamči neke od najatraktivnijih roditeljskog dopusta u svijetu: devet mjeseci na 80% plaće (tri mjeseca za mamu, tri za tatu i još tri koje mogu podijeliti).
Obzirom na takvu politiku žene su ohrabrene na trudnoću, ne treba im vjenčani prsten da bi mogle planirati djecu.
'Mislimo da su dijamanti zlo,' ??Bryndis kaže uz smijeh, objašnjavajući da je to tek norma.
Situacija na Islandu nije nimalo idilična, mnogi su još u velikim dugovima od 2008. kada ih je pogodila vellika bankarska kriza. No, čini se što se tiče odnosa da Islanđani uistinu vjeruju da je ljubav sve što im treba.