Preporuka liječnika

Operiranje krajnika: da ili ne?

Lifestyle / Seksualnost | 27. 09. 2017. u 20:26 Ma.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

''Operacija krajnika - da ili ne? To je vječita dilema, gledano iz perspektive roditelja, dok za liječnike to ne bi trebala biti nikakva dilema'', kaže dr. Adis Šahinović, specijalist otorinolaringolog.

Rutinski zahvat

''Operacija je potrebna ako dijete ima neke od problema koji su uzrokovani bolesnim krajnicima. lz perspektive struke, točno su definirana stanja i tegobe kod kojih se preporučuje odstranjenje krajnika. Kod djece se obično uz nepčane krajnike odstranjuju i adenoidne vegetacije, odnosno u narodu poznate kao treći krajnik'', rekao je dr. Sahinović, piše Avaz.

Postoji, dodao je, donja granica kada se ne operiraju krajnici, osim u nekim izuzetnim situacijama. Naime, operacija se ne izvodi kod djece mlade od 2,5 do 3 godine zbog sazrijevanja i imunološke funkcije koje u toj dobi kod djece imaju krajnici. Samo operacija treći krajnik (adenoidektomija) može se uraditi već kod djece 2 do 3 mjeseca po rodenju.

''Idealan uzrast za operaciju je od 4 do 7 godina. Što se tiče operacije krajnika, to je rutinski zahvat koji se izvodi planirano i kod dobro pripremljenih pacijenata. Kao i svaka operacija, i ova ima odredeni rizik, ali je on u kontroliranim uvjetima sveden na minimum. U ustanovi u kojoj ja radim operaciju izvodimo laserom, tako da je dodatno smanjen rizik od eventualnih komplikacija, kako tijekom zahvata tako i nakon njega, tijekom postoperativnog perioda'', rekao je dr. Šahinović.

Postoperativni oporavak, govori dr. Šahinović, traje 14 dana. Duži je iz razloga što su to otvorene rane koje se ne šiju i nalaze se na sluznici usne šupljine gdje je vlažno te im treba duže da zarastu. Taj period dijete treba biti u kući i pridržavati se režima prehrane. Pacijenti dolaze svakodnevno na kontrole do 14. dana, a 15 dana po operaciji mogu se ponašati kao da nije ni bilo operacije.

Oštećenja sluha

Adenoidne vegetacije ili treći krajnik je nakupina limfnog tkiva u nosnom dijelu ždrijela. Kod jednog broja djece može ga biti više pa kažemo da je uvećan. Može praviti različite teškoće, kao što su otežano disanje na nos, mogu davati nosni prizvuk govoru, pogodovati ponavljajućim seroznim upalama srednjeg uha, dovesti do izjednačavanja tlaka u njemu i vanjskog atmosferskog tlaka.

''To dovodi do stvaranja izljeva tekućine u srednje uho. Ta tekućina vremenom postaje gušća i kad se dovoljno zgusne roditelji primijete oštećenja sluha, pogodovane češćim infekcijama sluznice nosa i sinusa'', kazao je dr. Šahinović, piše Avaz.

Uvećan treći krajnik, ističe, može zatvoriti ušće Eustahijevih tuba koje povezuju nos i srednje uho, tako da onemogućavaju pravilno ventiliranje srednjeg uha i da dijete slabije čuje. Taj problem se rješava operacijom krajnika i ugradnjom ventilacijskih cjevčica u bubnjiće i ako se na vrijeme uradi, dijete ponovo čuje normalno i ne ostaju nikakve posljedice'', kazao je dr. Sahinović.

Pacijenti na dobitku

Krajnici imaju funkciju do treće godine života, tako da njihovim odstranjenjem pacijent ništa ne gubi, nego samo dobiva. Kod djece koja imaju bolesne krajnike njihovim odstranjenjem će biti samo zdravija, a nikako podložnija infekcijama.

Kopirati
Drag cursor here to close