SARS-CoV-2

Rekordi u susjedstvu: Najveći broj oboljelih od početka pandemije

I Kina se bori s najvećim žarištima covida-19 od prvog vala zaraze koji je počeo u Wuhanu 2019. Iako su u nekim drugim regionalnim skupovima zaraza zabilježeni veći brojevi slučajeva, nijedan se nije toliko proširio.
Lifestyle / Zdravlje | 04. 11. 2021. u 10:30 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

HRT neslužbeno doznaje da je danas čak 6310 novozaraženih osoba u Republici Hrvatskoj. Povećava se i broj kreveta za pacijente s COVID-om i broj preminulih. Bolničku skrb trebaju 1.643 pacijenta, od kojih je 198 na respiratoru. Preminula je 41 osoba, jučerašnji su podaci Stožera.

Bolnički kapaciteti na Covid odjelima su u nekim bolnicama gotovo već puni, trebat će širiti odjele, a brojčano to izgleda ovako: u šest hrvatskih bolnica od 747 kreveta puno je 573, a od ukupnog broja respiratora, njih 367, trenutno se koristi 90.

"A u Zagrebu je jučer oboren rekord dnevnog broja zaraženih, čak 1371 osoba u protekla 24 sata dobila je pozitivan PCR test. Situacija nije dobra", rekao je Zvonimir Šostar, savjetnik ravnateljice Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. "Andrija Štampar", gostujući u emisiji "Dobro jutro, Hrvatska".

"Možemo reći da je stanje dosta ozbiljno. Iz dana u dan nam se povećava broj ljudi kojima je potrebno bolničko liječenje. Za liječenje osoba koje su hospitalizirane, potreban je određen broj liječnika i medicinskih sestara. Naša Opća bolnica ima iskustva vezano uz smještaj pacijenata, što se tiče kapaciteta, imamo 80 ležajeva u bolnici u Zadru i 40 ležajeva u Specijalnoj bolnici za ortopediju u Biogradu", rekao je načelnik stožera Civilne zaštite zadarske županije, Šime Vicković.

Što se tiče cijepljenja na Višnjiku, udvostručio se broj onih koji dolaze na cijepljenje.

Ravnateljica Nastavnog zavoda "Andrija Štampar", dr. Sandra Šikić, komentirala je trenutnu situaciju.

- Situacija je ozbiljna. To je sigurno potaknulo ljude da dođu po prvu dozu, žao mi je da je to tek sada. Znamo da za razvoj imuniteta treba nekoliko tjedana, no nikada nije kasno. Ako itko ima neke dvojbe i sumnje, postoje liječnici s kojima se mogu konzultirati. Što se tiče epidemiološke situacije, teško je preko noći smanjiti brojeve, znamo kako se krivulja penje, isto tako se i spušta.

U KBC-u Split u posljednjih 10 dana udvostručio se broj bolesnika i onih na respiratoru, nedostaje osoblja, produljili su rad i onima koji imaju uvjete za mirovinu. Od danas prelaze na hladni pogon i ukidaju kirurške zahvate koji nisu hitni.

Slovenija: Novi rekord novozaraženih, crne prognoze za studeni

U Sloveniji je u zadnja 24 sata potvrđeno 4511 novozaraženih koronavirusom, što je novi rekord od početka epidemije nakon jučerašnjih 3456 slučajeva, a prema novim bi se prognozama rast četvrtog vala mogao nastaviti sve do kraja studenoga i prema procjenama dovesti do smrti još 400 do 500 ljudi.

S 10.156 testova potvrđeno je 4.511 novih zaraza, odnosno 44,4 posto među svim testiranima, objavilo je u četvrtak ministarstvo zdravstva.

Time je oboren jučerašnji neslavni rekord od početka epidemije, kad je bilo 3454 novozaraženih.

U bolnicama je trenutno 670 oboljelih od Covida-19, a među njima 159 na intenzivnim odjelima, dok je u zadnja 24 sata umrlo 18 oboljelih.

"Krivulja zaraza mogla bi ići prema gore najmanje do kraja studenoga, ako se ništa ne promijeni", kazao je za Slovensku televiziju Leon Cizelj iz znanstvenog instituta “Jožef Štefan”, koji za vladu radi prognoze i modele stanja epidemije.

Budući da je stvarni broj dnevnih zaraza dva do tri puta veći od onog utvrđenog testiranjem, to znači da se tjedno koronavirusom zarazi oko 50 tisuća ljudi, kazao je Cizelj. Dodao je kako takva dinamika četvrtog vala ukazuje na to da bi se za mjesec dana mogao dosegnuti vrhunac epidemije, ali ne zbog cijepljenja koje ide sporo nego zbog ubrzanog “prokuživanja” stanovništva koje dolazi u kontakt s virusom.

No, takva dinamika bi značila da će širenje virusa ovaj mjesec na žalost dovesti do 400 do 500 novih smrtnih slučajeva, dramatično je upozorio Cizelj, pozvavši na bolji odaziv na cijepljenje.

Zbog ubrzanog rasta hospitalizacija u zadnje vrijeme državni tajnik u ministarstvu zdravstva Robert Carotta, zadužen za koordinaciju između bolnica, kazao je da ne isključuje da će se zbog preopterećenog zdravstvenog sustava covid bolesnike trebati upućivati u inozemstvo.

O stanju epidemije i novim mjerama danas će na redovnoj sjednici raspravljati vlada, no demantirana su nagađanja da bi se mogla odlučiti za “potpuno zatvaranje”, koje bi uključivalo i zaustavljanje gospodarstva.

Potpredsjednik vlade i ministar obrane Matej Tonin kazao je da je jedino rješenje za sadašnje stanje brže cijepljenje i i stroga kontrola korištenja covid propusnica.

Potpuni lockdown bi bilo vrlo teško realizirati jer bi morali zatvoriti cijelo gospodarstvo, što nikad do sada nismo učinili, kazao je za medije Milan Krek, direktor nacionalnog Instituta za javno zdravlje (NIJZ), dok je infektologinja Bojana Beović rekla da bi se lockdownom rast četvrtog vala samo usporio, a nakon njega situacija ponovila.

Umjesto lockdowna bolje je inzistirati na cijepljenju i izbjegavanju rizičnih kontakata, upozorila je Beović.

U Kini najveća epidemija covida od prvog vala u Wuhanu

Kina se bori s najvećim žarištima covida-19 od prvog vala zaraze koji je počeo u Wuhanu 2019. Iako su u nekim drugim regionalnim skupovima zaraza zabilježeni veći brojevi slučajeva, nijedan se nije toliko proširio.

Naime, 19 od 31 kineske provincije, više od polovice zemlje, prijavilo je slučajeve covida od sredine listopada, prema Nacionalnoj zdravstvenoj komisiji (NHC).

NHC je jučer izvijestio o 93 nove zaraze, što je najveći dnevni broj infekcija u tri mjeseca. Od početka novog vala prijavljeno je oko 500 slučajeva diljem zemlje.

Možda se ove brojke ne čine velikima kada ih se uspoređuje s onima koje se bilježe u zapadnim zemljama – gdje neke prijavljuju desetke tisuća slučajeva dnevno, no radi se o velikim brojevima za Kinu, koja se drži strategije "nula covida", piše CNN.

Ovaj pristup, koji ima za cilj potpuno iskorijeniti infekcije unutar granica države, znači da vlasti čak i nekoliko slučajeva uzimaju vrlo ozbiljno i doživljavaju kao prijetnju. Kina se stoga drži strogih kontrola na granici i dugotrajnih karantena za međunarodne dolaske.

Kopirati
Drag cursor here to close