Dr. Jurica Arapović o stanju oko korone i ljetu
Slobodno uživajte na otvorenom, ali izbjegavajte zatvorene prostore
Tekst članka se nastavlja ispod banera
"Što se tiče noćnih klubova oni u pravu ne bi trebali ni raditi zbog naredbe koja je još aktivna - 100 ljudi unutra, bez stajaćih mjesta. Međutim, imate hibride restorana i noćnih barova koje koriste zakonske propuste kako bi radili. Po meni to su legla za širenje infekcije. Mi znamo da je nekoliko konobara u Mostaru dobilo Covid, a i dalje imate da se u kafićima ne pridržavaju mjera nošenja maski. Što se tiče maski to treba biti obveza za sve u zatvorenom prostoru pogotovo u uslužnim djelatnostima", kazao je između ostlog za Radio Dobre Vibracije šef infektološkog odjela SKB Mostar i član Kriznog stožera HNŽ-a u vrijeme pandemije Covida-19, dr. Jurica Arapović.
Podsjetimo, vlasti Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) postrožile su u četvrtak mjere u centrima socijalne skrbi, vrtićima i zdravstvenim ustanovama nakon ponovne eskalacije epidemije koronavirusa.
Kako su u četvrtak izvijestili iz Kriznog stožera HNŽ-a, zbog sprječavanja širenja koronavirusa naložena je zabrana posjeta ili pak izlazak korisnika iz ustanova socijalne skrbi.
Svi zaposleni u ustanovama socijalne skrbi te dječjim vrtićima testirat će se svaki 21 dan na koronavirus do daljnjeg, precizira se u odluci.
Krizni stožer naložio je zdravstvenim ustanovama aktiviranje kriznih planova pripravnosti na pojavu koronavirusa te ponovnu uspostavu trijažnih punktova do kraja ovoga mjeseca.
Upućen je poziv građanima na oprez i pridržavanje svih propisanih mjera zaštite što uključuje poštivanje fizičkog razmaka, korištenja maski i izbjegavanja rukovanja.
U posljednja 24 sata na području Hercegovačko-neretvanske županije registrirano je petero osoba oboljelih od covida-19, dok je u Stolcu u izolaciju poslano nekoliko djelatnika tamošnje hitne pomoći, uključujući liječnike, zbog toga što su bili u kontaktu sa zaraženom ženom.
Područje Hercegovine je na početku zaraze koronavirusom bilo drugo najpogođenije u BiH nakon Banja Luke.
Strogim mjerama, koje su uključivale i potpunu zabranu kretanja između pojedinih općina, broj zaraženih je drastično smanjen.