Ebola u SAD-u
Ako se ne zaustavi širenje ebole svijet će biti suočen "s nečuvenom situacijom za koju nemamo plan"
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Još jedan zdravstveni radnik bolnice u Dallasu koji se brinuo o preminulom Thomasu Ericu Duncanu pozitivan je na virus ebole, javlja CNN.
''Radnik je u utorak izoliran odmah nakon što je prijavio da ima temperaturu'', kazala je glasnogovornica Ministarstva zdravstva SAD-a Carrie Williams.
Prvi test obavljen je u utorak navečer, a rezultati su došli oko ponoći. Drugi test bit će napravljen od strane Centra za kontrolu bolesti i prevenciju u Atlanti. Svi oni koji su bili u kontaktu sa zaraženim djelatnikom biti će pod nadzorom.
U bolnici Texas Health Presbyterian bio je smješten Thomas Eric Duncan koji je preminuo prošlog tjedna. Medicinska sestra Nina Pham, koja se brinula o Duncanu, zarazila se ebolom te se nalazi na liječenju.
Anthony Banbury, glavni šef misije UN-a za borbu protiv ebole, kazao je kako "svijet zaostaje u utrci s ebolom".
Banbury je sportskim rječnikom Vijeću sigurnosti UN-a objasnio kako ebola "trči brže od nas" te da "pobjeđuje u utrci".
Šef misije izdao je u utorak strogo upozorenje te kazao kako će svijet biti suočen "s nečuvenom situacijom za koju nemamo plan" ako se ne zaustavi širenje ebole.
''Ako ne dođemo korak ispred krize, ako se ne postignu svi ciljevi i broj osoba zaraženih ebolom se dramatično poveća kako su neki predvidjeli... plan koji imamo nije prilagođen takvoj veličini krize-.
Banbury je također zatražio više novca za izgradnju centara za obradu te je zatražio i više medicinskog osoblja.
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) objavila je kako je od ebole u zapadnoj Africi umrlo 4.447 osoba. Ako se obistine predviđanja WHO-a, unutar dva mjeseca svakog bi tjedna moglo biti između pet i 10 000 novih slučajeva zaraze.
Do sada je ukupno bilo 8.914 slučajeva zaraze ebolom, uključujući i smrtne slučajeve, a do kraja tjedna ta bi brojka mogla biti veća od devet tisuća.