Ima utjecaja

Ako spavaš s upaljenim TV-om, ovakve su posljedice

Može nam se i dogoditi da radimo na kompu u krevetu, umorne i stresirane do kraja - i glava nam samo padne. Ni svjetlo ne ugasimo!
Lifestyle / Zdravlje | 22. 01. 2020. u 19:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Naravno da nam je jasno da ti je ponekad potrebno nešto što će zaustaviti struju tvojih misli i briga u glavi kad si pod stresom. Želiš gledati tuđe brige i zaboraviti na svoje, to je logično, svima nam se to ponekad dogodilo.

Može nam se i dogoditi da radimo na kompu u krevetu, umorne i stresirane do kraja - i glava nam samo padne. Ni svjetlo ne ugasimo! No, to nam nikako ne bi trebala postati navika, pše Miss7.

Studija objavljena u ozbiljnom američkom medicinskom časopisu JAMA Internal Medicine pronašla je vezu između spavanja s upaljenim svjetlom (i onim od lampe kao i onim od računala ili televizora) i - debljanja. I to upravo kod žena.

Istraživanje je obuhvatilo oko 44.000 žena u Sjedinjenim državama. Odgovarale su na pitanja spavaju li u potpunom mraku, s malom noćnom lampicom ili s upaljenim televizorom. Izmjerili su njihovu težinu, BMI, odnosno indeks tjelesne težine i osnovne mjere tijela.

Nakon pet godina sve su to ponovili. Ustanovili su da žene koje spavaju s upaljenim svjetlom ili uz televizor imaju 17 posto veće šanse da se kroz pet godina udebljaju pet kilograma. Veza između debljanja i svjetla koje dolazi izvana ili iz druge prostorije nije tako snažna.

Malo svjetla od noćne lampice ne utječe tako snažno na debljanje. Rezultati istraživanja nisu se promijenili ni kad su u jednadžbu uključeni drugi faktori poput količine kalorija koje žene unose tijekom dana, tjelesne aktivnosti, starijeg partnera ili male djece u kućanstvu i još nekih drugih okolnosti svakodnevice.

Hormoni su krivi Slaba kvaliteta sna apsolutno utječe na debljanje. Iako se već dugo lagan san i nedovoljno sna povezuje s pretilošću i debljanjem, nije se dosada znalo da je izloženost umjetnom svjetlu za vrijeme sna jednako tako važan faktor kao i sama kvaliteta sna.

Vjerojatno je to povezano s hormonalnom aktivnošću, objašnjava koautorica istraživanja dr. Chandra Jackson iz američkog institute koji se bavi utjecajem okoliša na zdravlje. Ona smatra da smo evolucijski predodređeni da spavamo noću i da se ne trebamo s time igrati i izlagati se umjetnom svjetlu za vrijeme spavanja jer to djeluje na našu hormonalnu aktivnost i time postajemo sklonije debljanju, piše Miss7. 

Svatko bi na svoju listu stvari koje želi promijeniti u životu morao uvrstiti odluku da će odsada spavati kvalitetno i dovoljno. Pogotovo žene koje žele omršaviti. Ova studija podsjetila nas je da postoji 'higijena spavanja' i da je trebamo održavati kao i higijenu tijela - moramo gastiti navečer svjetlo, televizor ili kompjuter i mobitel. Možda nećemo odmah smršaviti pet kilograma (za to je svakako potrebno paziti na prehranu i fizičku aktivnost), ali to je pravi, prvi korak za sve žene koje se muče s kilogramima.

Kopirati
Drag cursor here to close