Pomoć iz prirode

Na prirodan način pobijedite alergije!

Donosimo vam popis prirodnih preparata koji bi vam mogli pomoći u 'saniranju' alergijskih reakcija.
Lifestyle / Zdravlje | 20. 04. 2018. u 14:20 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Pogledajte oko sebe i vidjet ćete ih: nesretne ljude s crvenim i otečenim očima i kutijom maramica za nos kako svako malo nezadrživo kišu. Ako ste i vi među njima, znate kako su te alergije dosadne, ali djelomično i opasne.

Donosimo vam popis prirodnih preparata koji bi vam mogli pomoći u 'saniranju' alergijskih reakcija.

Ulje crnog kima

Obzirom na njegovo protuupalno,imunomodulacijsko i antihistaminsko djelovanje jedan je od prvih izbora pri ublažavanju i prevenciji simptoma alergija. Ublažava sve simptome alergija, djeluje bronhodilatacijski te olakšava disanje, a svojim antibiotskim djelovanjem sprečava razvoj sekundarnih bakterijskih infekcija koje se često javljaju kao pratitelji sezonskih alergija.

Ulje eukaliptusa

Istraživanje iz 2010. godine otkrilo je blagotvorno djelovanje ovog ulja na respiratorne probleme poput astme. Malo ulja možete staviti u zdjelicu te odložiti pored radnog stola tijekom radnog vremena. Disanje ćete pak dodatno olakšati ukoliko tri kapi ulja eukaliptusa pomiješate sa čajnom žlicom malsinovog ulja i utrljate u prsa.

Kopriva

Kopriva je prirodni antihistamin i imunomodulator, te čistač cijelog organizma i na taj način pomaže kod svih vrsta alergija. Najbolji način konzumiranja koprive je kao čaj koji, osim što ublažava alergijske reakcije ima i diuretski učinak, ali doprinosi stvaranju crvenih krvnih zrnaca te jačanju organizma. Često se koristi u liječenju alergija, sadrži karotene, K vitamin i kvercetin. Postoje neki pokazatelji da kopriva pomaže u ublažavanju već postojećih simptoma alergije.

Kvercetin

Kvercetin se nalazi u vinu i velikom broju raznog voća i povrća. Kvercetin je dostupan u obliku tableta i kapsula i često dolazi s bromelinom. Možemo ga dobiti i iz ekstrakata sjemenki grožđa, ginka i zelenog čaja. Pomaže blokiranje histamina koji uzrokuju upale. Može se koristiti i preventivno. 

Repuh (Petasites hybridus)

Ova biljka vrlo učinkovito blokira alergene koji potiču oticanje dišnih puteva. Njena prednost je što pritom ne uzrokuje pospanost. Repuh se obavezno mora uzimati u obliku standardiziranog ekstrakta - dodatka prehrani. Ne smije se konzumirati sirov niti se koristiti na dulji period bez prekida, međutim na našem tržištu još uvijek nije dostupan.
 

Vitamin E

800 IU vitamina E dokazano olakšava simptome.

Majčina dušica

Čaj od majčine dušice ublažava kašalj te ima umirujuće djelovanje na grlo (posebno ako je upaljeno). Za ublažavanje alergijske reakcije, majčina dušica izvrsna je u kombinaciji s koprivom. Kako biste iz ove dvije bilje izvukli maksimum pripremite čaj s 2 jušne žlice čaja od koprive i jednu jušnu žlicu majčine dušice prelijte s pola litre uzavrele vode. Poklopite i sačekajte 15 do 20 minuta.

Probiotici, Lactobacillus acidophilus

Dobre bakterije u crijevima stimuliraju sekreciju imunoglobulina na sluznici crijeva, koji sprečavaju prodor antigena u krv, te neutralizira toksine. Jedno istraživanje je pokazalo kako probiotici ili prijateljske bakterije mogu pomoći smanjiti alergijsku reakciju na pelud. Naime, istraživanje je pokazalo znatno smanjenje simptoma u odnosu na placebo.

Ostali prirodni preparati

U borbi protiv alergija može pomoći veliki broj biljaka i njihovih ekstrakata kao što su; ehinacea, ekstrakt sjemenki grožđa, tinktura ili čaj crnog ribiza, ekstrakt kore francuskog primorskog bora (pycnogenol), vitamin C, spirulina, med, propolis i još mnoge druge. U primjeni svih prirodnih lijekova treba biti oprezan i strogo se držati određene doze. Poželjna je prethodna konzultacija s liječnikom ako bolujete od nekih drugih bolesti i koristite neke druge lijekove te ako ste drugom stanju ili mlađi od 18 godina.


Osim ljekovitih trava organizam možemo ojačati uzimanjem nekih dodataka prehrani.

'Vitamin C moćan je prirodni antihistaminik, te se kod alergija preporuča uzimanje 2-3 g/dan. A u prehranu je dobro uključiti više bijelog i crvenog luka koji sadrže visoke koncentracije protuupalnih spojeva', kaže Žalac dodajući kako je svakako poželjno izbjegavati puno proteinske hrane, poput mlijeka, jaja, mesa.

Od kravljeg mlijeka preporučaju se samo fermentirani proizvodi bogati probioticima (jogurt, kefir, acidofil...), a umjesto kravljeg bolji izbor je kozje mlijeko jer ima bolji omjer proteina kazeina i proteina sirutke. Osim toga sličnije je majčinom mlijeku i lakše probavljivije.

Kako bi ublažili i smanjili alergijsku reakciju, svi koji imaju alergiju trebali bi se, posebno u proljeće, držati nekih pravila.



Kopirati
Drag cursor here to close