Daruj život, postani dono

BiH građani žele donirati organe

Lifestyle / Zdravlje | 16. 10. 2014. u 12:59 M.A.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Povodom obilježavanja Europskog dana donora i transplantacije te organiziranja javnog potpisivanja donorskih kartica u suradnji s Donorskom mrežom, Udruženje liječnika za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH (UNDT) danas je ukazalo na alarmantnu situaciju u vezi s bubrežnim oboljenjima u BiH.

Predsjednica Udruženja liječnika za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju bubrega u BiH prof.dr. Halima Resić je kazala na pres-konferenciji da se kampanjom želi skrenuti pozornost relevantnim institucijama na kroničnu bubrežnu bolest kao svjetski zdravstveni problem.

''Cilj nam je podići svijest građana što je to kronična bubrežna bolest, koja se u 90 posto slučajeva ne otkriva i koji su to faktori rizika za nastanak kronične bubrežne bolesti'', kazala je Resić.

Prema statističkim podacima svaki deseti stanovnik u svijetu ima neki stadij kronične bubrežne bolesti (HBB), stoga su bubrežne bolesti svrstane u današnje "tihe ubojice" kao što su bolesti srca, dijabetes i hipertenzija.

Kako je kazala Resić, u mnogim slučajevima bolest je "dovedena" do posljednjeg stadija bolesti - faze terminalne bubrežne bolesti, za koje je dijaliza uglavnom jedina dostupna terapija, što drastično uvećava troškove zdravstvenog sistema.

''U 27 dijaliznih centara u BiH na dijalizi je oko 2.600 osoba. Na dijalizi u ŽS-u je više od 300 pacijenata'', kazao je predsjednik Renalnog registra BiH prof. dr. Besim Prnjavorac.

Kao i uvijek, i ove godine UNDTBiH vrši potpisivanje i promociju donorskih kartica, te kako je Resić naglasila, "uvijek širimo ideju doniranja organa nakon moždane smrti, ali postoji problem jer transplantacijski centar još nije uspostavljen".

''Osnovni problem zašto nema kadaveričnih transplantacija je zato što ne postoji transplantacijski centar'', kazala je Resić i dodala da se radi na tome, te da će uskoro u Federaciji BiH biti uspostavljen transplantacioni centar.

Međutim, osim spomenutih problema, Resić je istaknula, da treba puno raditi na pružanju informacija građanima, a "suština je i kada se utvrdi moždana smrt, familije odbijaju doniranje organa jer još je to tabu tema“.

''Mi radimo 10 godina i svaka naša aktivnost je kontinuirano informiranje građana i građani su zainteresirani a to pokazuje 10.000 potpisanih donorskih kartica i to je izraz slobodne volje građana i poslije svake ovakve akcije sve je veći broj članova. Kada se čovjek bori za produženje života onda je to vrijedno truda'', zaključila je prof.dr. Halima Resić.

U sklopu obilježavanja Europskog dana darivanja i presađivanja organa 18. listopada UNDTBiH organizira akciju javnog potpisivanja donorskih kartica.

Kopirati
Drag cursor here to close