Velike brojke
BiH u rangu s Afrikom po broju oboljelih od ospica u ovoj godini
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Svjetska zdravstvena organizacija upozorila je kako je napravljen korak unazad kada je riječ o naporima u borbi protiv morbila. Prema objavljenim podacima, Bosna i Hercegovina se po broju oboljelih u ovoj godinu našla u rangu s afričkim zemljama.
Zavodi za javno zdravstvo i zdravstvene institucije u BiH pripremaju se na novi val zbog predstojeće sezone gripe i virusa, kada se i poveća broj oboljelih od morbila. U prošloj godini na području BiH registrirano je više od 1.400 oboljelih.
Zabrinjavajuće brojke
U Federaciji, ali i nekim dijelovima Republike Srpske, bila je proglašena i epidemija morbila. Samo na području FBiH do sada je zabilježen 1.331 slučaj oboljelih od morbila, a dva su smrtna slučaja.
Među oboljelim od morbila 64 posto slučajeva bile su osobe mlađe od 10 godina. Iz Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH kazali su nam da je, s obzirom na vakcinalni status, 99 posto oboljelih bilo necijepljeno ili nepotpuno cijepljeno. Slučajevi morbila registrirani su u svim kantonima Federacije BiH, najviše u Kantonu Sarajevo (65 posto) i Srednjobosanskom kantonu (22 posto).
"Prema istraživanju koje je proveo Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, roditelji kao razloge za necijepljenje navode zabrinutost u vezi sa sigurnošću cijepljenja, percepciju o kvalitetu određenih cjepiva, nepovjerenje u zdravstveni sustav i sustav uopće. Većina ovih zabrinutosti se bazira na informacijama dobivenim putem medija i interneta. Pojedini roditelji navode priče prijatelja ili poznanika o neželjenim događajima koje dovode u vezu s cijepljenjem, navode se slučajevi autizma... Kao razloge za neredovito cijepljenje djece roditelji navode i radno vrijeme domova zdravlja i vrijeme predviđeno za cijepljenje, zaposleni roditelji navode i vlastitu neorganizaciju, kao i stalnu promjenu pedijatara i stanja koja se često pogrešno smatraju kontraindikacijama", kazali su nam iz ove službe.
U RS-u je prošle godine registrirano 80 pacijenata, a od početka do danas ove godine 68 oboljelih od morbila. Kao i na području FBiH, oboljeli pacijenti su većinom bili nevakcinirani ili nepoznatnog vakcinalnog statusa. Najviše oboljelih je bilo na području Istočnog Sarajeva i Pala.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, do 5. studenog ove godine u 187 zemalja članica prijavljeno je više od 413 tisuća oboljelih. Najgora situacija je u Kongu gdje je zabilježeno više od 250 tisuća sumnjivih slučajeva i više od 5.000 smrtnih slučajeva povezanih s morbilama. Novi slučajevi se bilježe i u drugim afričkim zemljama iz tjedna u tjedan
Priručnici
Bosna i Hercegovina se po broju oboljelih našla "rame uz rame" s afričkim zemljama, Gruzijom, Ukrajinom, Kazahstanom, Indijom te pojedinim zemljama Latinske Amerike u kojima je zabilježeno 50 slučajeva na milijun stanovnika.
Svjetska zdravstvena organizacija pozvala je na sve države da osiguraju visok stupanj vakcinacije protiv morbila, da ponude cijepljenje osobama koje nemaju dokaz o imunizaciji, jačaju epidemiološki nadzor za slučajeve temperature s osipom kako bi spriječili epidemiju, osiguraju da se svi uzorci krvi osoba za koje se sumnja da su zaražene analiziraju u roku od pet dana, budu spremne za brzi odgovor na uvezene slučajeve morbila kako bi spriječili širenje, prepoznaju komplikacije na vrijeme i ponude adekvatan tretman kako bi spriječili smrtne slučajeve te da djeci s ospicama u ishranu uvrste A vitamin kako bi smanjili komplikacije i smrtnost. Naglašavaju kako je potrebno osigurati i to da medicinsko osoblje bude vakcinisano.
Zavod za javno zdravstvo FBiH provodio je mjere intervencije za poboljšanje obuhvata imunizacijom, među kojima je podjela informacijsko-edukativnih materijala za roditelje, razvoj aplikacije za mobitel s osnovnim informacijama o cjepivima i cijepljenju, kao i mogućnosti za redovno vođenje kalendara imunizacije djeteta i sustava za podsjećanje na vakcinaciju.
"U prošloj godini realizirani su i treninzi za zdravstvene radnike o neposrednoj komunikaciji o imunizaciji, koje je prošlo 220 sudionika, kao i priprema i tiskanje Priručnika o imunizaciji, koje je kreiralo Europsko društvo za pedijatrijske infektivne bolesti i Svjetska zdravstvena organizacija. Također, web stranica ZZZ FBiH dio je Mreže o sigurnosti cjepiva (Vaccine Safety Net) kojom Svjetska zdravstvena organizacija pokušava uspostaviti standarde za kvalitetu informacija o zdravstvenim pitanjima, odnosno informacija o cjepivima. Koristi cijepljenja, sigurnost i učinkovitost su dokazani i podržani znanosti, ali je potrebno u kontinuitetu raditi na njihovoj učinkovitoj komunikaciji i razumijevanju, i svi koji u tome sudjeluju imaju važnu ulogu", kazali su iz Službe za epidemiologiju ZZZ FBiH, javlja Klix.