Liječio 1000 korisnika u Hercegovini

Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje želi prerasti u županijski zavod

Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar do sada je liječio 1000 korisnika u Hercegovini
Lifestyle / Zdravlje | 22. 06. 2021. u 09:40 Bljesak.info
Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar do sada je liječio 1000 korisnika u Hercegovini

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Centar za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar je program usmjeren suzbijanju (prevenciji) bolesti ovisnosti i liječenju ovisnika o drogama u izvanbolničkom tretmanu. Nudi cijeli niz usluga, a prva i osnovna zadaća je liječenje heroinskih ovisnika, odnosno pružanje usluga opijatske supstitucijske terapije s tri lijeka.

''Prije svega metadonom, ali i s dva druga lijeka buprenorfinom i buprenorfin/naloksonom.Osim samog farmakološkog liječenja, pružamo psihosocijalnu podršku ovisnicima, ali i njihovim obiteljima. Također pružamo usluge testiranja urina na pojavu psihoaktivnih tvari, ne samo za ovisnike, nego, po nalogu suda, i za potrebe zapošljavanja, ako netko ima sumnju ili želi potvrdu da netko nije koristio droge. Centar pruža i usluge screening testiranja na krvlju prenosive bolesti, kao što su hepatitis B, hepatitis C i HIV'', pojasnio je ravnatelj Centra mr.sc. Siniša Skočibušić, dr.med.

Tko se javlja centru

Centaru se javljaju  ovisnici, eksperimentatori s lakim drogama, kao i članovi njihovih obitelji.U registru je oko 1000 korisnika, od kojih mjesečno između 120-130 zatraži usluge Centra.

''Pacijenti nam dolaze iz HNŽ-a i Županije Zapadnohercegovačke, s tim da ih je najviše iz HNŽ-a.Radimo na proširivanju obima posla i očekujemo nove pacijente. Želimo da se uključe svi koji imaju potrebu'', istaknula je liječnica u Centru Gorjana Smiljanić, dr.med.

Rad s pacijentima je zasnovan na farmakoterapiji i psihosocijalnoj pomoći.

''Rad našeg centra se temelji na terapijskom modelu izvanbolničkog liječenja same ovisnosti. Imamo dvije metode rada, farmakoterapijski i psihosocijalni pristup. Prvi se primjenjuju u radu s pacijentima ovisnicima o heroinu, dok psihosocijalni pristup koristimo s pacijentima koji su ovisnici o drugim opojnim drogama'', kazao je liječnik Nikola Bevanda, dr.med.

Veliki broj djelatnika

Kroz Centar je od 1999. godine prošao veliki broj djelatnika, svi djelujući s tim ciljem- pomoći onima koji se bore s drogom. Intencija je u budućnosti prerasti županijski zavod za bolesti ovisnosti  i pružati pomoć ljudima koji imaju potrebu liječiti bolesti ovisnosti, prije svega od droge, ali i drugih bolesti.

„Posebno trebamo istaknuti da je prevencija vrlo važna, danas nažalost zanemarena i ako mogućnosti dozvole, mi ćemo se sigurno fokusirati i na prevenciju, jer je bolje spriječiti, nego liječiti“.

U Centru za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti Mostar trenutno djeluje stručni tim od 13 djelatnika, sastavljen od liječnika, tehničara i socijalne radnice.

Kopirati
Drag cursor here to close