Stiže još cjepiva

Čerkez: Protiv koronavirusa u BiH cijepljeno oko 30 posto stanovništva

U idćem razdoblju očekuje veći broj cijepljenih jer se očekuje 600.000 doza proizvođača Pfizer, od toga 400.000 za Federaciju.
Lifestyle / Zdravlje | 27. 09. 2021. u 13:28 Fena

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U posljednjem tjednu broj pacijenata zaraženih koronavirusom koji su na respiratoru stalno raste u Federaciji Bosne i Hercegovini i trenutno iznosi 46, rekao je Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva, na današnjoj sjednici Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH.

U navedenom razdoblju je umrlo 89 osoba.

Situacija je različita od kantona do kantona, najveća incidenca obolijevanja od COVID-19 na 100.000 stanovnika je u Sarajevskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu.

U Bosanskopodrinjskom, Tuzlanskom kantonu i u zapadnoj Hercegovini, incidenca je povećana u odnosu na ranije razdoblje. Broj testiranja je zadovoljavajući u Sarajevskom i Hercegovačko-neretvanskoj županiji.

Oko 31 do 33 posto osoba u Bosni i Hercegovini je cijepljeno trenutno protiv koronavirusa, kazao je također Čerkez uz napomenu da se u idućem razdoblju očekuje veći broj cijepljenih jer se očekuje 600.000 doza proizvođača Pfizer, od toga 400.000 za Federaciju.

Od 545 osoba koje su u bolnicama u FBiH zbog zaraze koronavirusom, 44 je na invazivnoj ventilaciji. Među hospitaliziranima, 42 su cijepljeni, a uglavnom su to stariji ljudi.

Kao ključne razloge za zabrinjavajuću smrtnost od koronavirusa, Čerkez prvenstveno navodi što broj cijepljenih nije na potrebnoj razini, zatim što u kantonima nije raspoređeno dovoljno liječnika odgovarajuće specijalnosti, ali i to što zdravstveni sustav nije potpuno lišen politike.

Čerkez je najavio sastanak u idućem razdoblju na federalnoj razini o tome hoće li za ulazak u pojedine objekte biti obvezno pokazivati potvrde o cijepljenju ili negativno rezultat testiranja na koronavirus ili potvrde o prebolovanom COVID-u.

Zastupnička rasprava o prvoj točki dnevnog reda današnje sjednice Zastupničkog doma je u tijeku, a odnosi se na epidemiološku situaciju u FBiH, s prijedlogom naredbi i preporuka Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva.

Već na početku rasprave, kada je zastupnica Alma Kratina, napominjući da je Lana Prlić, također zastupnica, doživjela online napade jer je apelirala na potrebno cijepljenje stanovništva, pokrenuto je pitanje diskriminiranja onih koji javno pozivaju na cijepljenje, ali i onih, kako je kazao jedan zastupnik, koji neće se cijepiti zbog nedoumica i zabrinutosti za vlastito zdravlje.

Kopirati
Drag cursor here to close