Biti ili ne biti
Covid 19: Cjepivo koje financira njemačka vlada počinje se testirati na ljudima
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Njemačka vlada želi ući u vlasničke strukture kompanije CureVac koja intenzivno radi na cjepivu protiv koronavirusa. Time bi ova kompanija bila financijski osigurana, a država bi imala pristup cjepivu kada bude gotovo.
Savezni ministar gospodarstva Peter Altmaier je početkom tjedna objavio kako vlada želi ući u vlasničke strukture biotehnološke kompanije CureVac iz južnonjemačkog Tübingena.
To je priopćeno u zajedničkoj objavi s poduzećem Dievini koja je s 80 posto i glavni ulagač u ovoj kompaniji.
Dievini je podtvrtka softverske kompanije SAP. Vlasnik SAP-a je milijarder Dietmar Hopp, kojeg javnost najčešće prepoznaje kao gazdu nogometnog kluba Hoffenheim.
Vlada je priopćila kako neće utjecati na poslovnu politiku CureVaca.
Država u vlasničke strukture ove strateške kompanije ulazi s 23 posto udjela u novim emisijama dionica. Za to je državna banka za obnovu KfW izdvojila 300 milijuna eura.
CureVac već neko vrijeme radi na cjepivu protiv koronavirusa, a u medijima je postala poznata nakon što su američka vlada, i prije svega američki predsjednik Donald Trump, u ožujku pokušali utjecati na ovu tvrtku i tako osigurati ekskluzivni pristup cjepivu kada jednog dana bude gotovo.
U srijedu je njemački institut "Paul Ehrlich" objavio da je tvrtki CureVac službeno uručena dozvola za testiranje cjepiva na ljudima. Ovaj institut je u Njemačkoj nadležan za izdavanje takvih dozvola, kao federalni zavod za cjepiva i biomedicinske lijekove.
Cjepivo tvrtke CureVac dobilo je i u Belgiji dozvolu za kliničko ispitivanje.
Međutim, ovo nije prva vakcina protiv koronavirusa koja se u Njemačkoj klinički testira.
Tvrtka Biontech iz Mainza, poslovni partner moćnog Pfizera, ranije je već dobio dozvolu za testiranje koja je sada uručena i kompaniji CureVac.