Liberija
Dramatičan rast umrlih od ebole
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Svjetska zdravstvena organizacija potvrdila je kako je u Zapadnoj Africi ebola do sada usmrtila 6.928 ljudi, dok ih je 16.169 zaraženo. Brojke su naglo porasle proteklih dana, jer je u kratkom vremenu umrlo 1.300 ljudi, pa u Liberiji nove metode borbe protiv ebole uključuju obučavanje lokalnih aktivista, čiji je zadatak obilaziti kuće i pronalaziti oboljele.
Al Jazeerina ekipa pratila je aktivistu Ojuku Cheayea, koji je dok patrolira prisiljen postavljati direktna pitanja tipa "Je li netko u kući nedavno preminuo ili se razbolio". Rutina je to koju će ponavljati svaki dan sve dok u jednom cijelom okrugu na sjeverozapadu Liberije ne bude nijedne osobe zaražene ebolom.
"U svojoj zajednici zadužen sam za 40 kuća. Radim s jednim kolegom, tako da svakodnevno obiđemo po 20 kuća. Do sada sam pronašao tri osobe zaražene ebolom", kaže Cheaye.
On je jedan od 1.000 lokalnih aktivista mobiliziranih da pronalaze osobe koje bi mogle biti zaražene, te da educira stanovnike o virusu.
Ipak, širenje virusa ebole još nije zaustavljeno, pa se procjenjuje da je u Liberiji do sada izolirano tek 23 posto zaraženih. Timovima za sahranjivanje umrlih u Liberiji, Gvineji i Sijera Leoneu nedostaje ljudi i opreme. Tamošnje stanovništvo upozoravaju da umrle ne smiju tajno ukopavati, jer je u pojedinim područjima tradicija da se pokojnici okupaju prije ukopa. Na taj način svi se zaraze.
Ujedinjeni narodi su uložili 250.000 dolara u obuku lokalnih aktivista, no na terenu su im najveća prepreka mitovi o eboli, rasprostranjeni širom Zapadne Afrike. Zato ih aktivisti upozoravaju kako je na njima da shvate kako je ebola stvarna opasnost. Na kraju, svi se nadaju da će se aktivisti pokazati kao efikasno oružje u borbi protiv virusa.