Opasnost

Epidemija morbila u Istočnom Sarajevu

Imajući u vidu navedenu činjenicu, Dom zdravlja Istočno Sarajevo danas će prijaviti epidemiju morbila na području Grada s ukupno četvoro oboljelih
Lifestyle / Zdravlje | 14. 03. 2018. u 14:34 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Republici Srpskoj (RS) je još kod tri pacijenta potvrđeno da su pozitivni na virus morbila, a budući da su u Istočnom Sarajevu potvrđena povezana tri slučaja oboljelih danas će Dom zdravlja u tom gradu prijaviti epidemiju morbila.

Kada su u pitanju tri nova slučaja oboljenja, radi se o pacijentima koji su rođeni 2016., 1993. i 1992. godine, potvrđeno je iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske (RS), piše Fena.

Bolest je utvrđena analizom tri uzorka dostavljena 13. ožujka iz bolnice Kasindo u Istočnom Sarajevu.

''Na osnovu prijava dostavljenih Institutu, u Istočnom Sarajevu su potvrđena tri povezana slučaja i jedan pojedinačni. Imajući u vidu navedenu činjenicu, Dom zdravlja Istočno Sarajevo danas će prijaviti epidemiju morbila na području Grada s ukupno četvoro oboljelih'', pojašnjavaju iz Instituta.

Institut je u suradnji s Regionalnim centrom u Istočnom Sarajevu uspostavio kontakt sa svim relevantnim institucijama i obiteljima oboljelih i poduzete su sve potrebne mjere za rano otkrivanje oboljelih i sprečavanje širenja epidemije.

S ciljem što bolje kontrole, sprečavanja pojave oboljelih i suzbijanja širenja epidemije, jedina i najefikasnija mjera je vakcinacija MRP cjepivom.

Neophodna je provjera cijepljenog statusa djece i omladine prema obaveznom kalendaru, i svi koji nisu cijepljeni ili su nepotpuno cijepljeni, potrebno je da se cijepe MRP cjepivom u cijepnim centrima pripadajućih domova zdravlja u Republici Srpskoj.

Dva pacijenta, iz Vlasenice i Istočnog Sarajeva, su početkom marta oboljela od morbila u ovom bh. entitetu.

Podsjetimo, u Mostaru su dvije osobe od početka godine oboljele od ospica. Radi se o djeci od dvije i osam godina, rekao je ranije za Bljesak.info šef Epidemiološke službe Zavoda za javno zdravstvo HNŽ-a dr. Erdin Alajbegović.

Alajbegović je rekao kako oboljelo dijete koje ima dvije godine nikako nije cijepljeno, a dijete od osam godina je djelomično cijepljeno. 

''Dijete od osam godina je primilo prvu dozu cjepiva, drugu je preskočilo. S obzirom na slabi postignuti imunitet došlo je do razvitka bolesti. Drugo dijete nije nikako cijepljeno i samim tim došlo je do pojave bolesti'', objasnio je Alajbegović.

Alajbegović je rekao kako slučajevi nisu međusobno povezani i kako djeca nisu dolazila u kontakt jedno s drugim. Stručnjaci pojavu ospica pripisuju padu procijepljenosti, koja je prema riječima liječnika, u HNŽ-u pala ispod 70 posto.

Morbili, male boginje, ospice (lat. morbilli - ''mala bolest'') je virusno, veoma zarazno oboljenje iz grupe osipnih groznica, koje uglavnom pogađa decu. Bolest se klinički manifestira općom slabošću, malaksalošću, groznicom, zapaljenskim promenama na vežnjači, sluzokoži dišnih organa i pojavom ospe koja se postupno širi po koži od lica i vrata, prema trupu i udovima. Inkubacija kod morbila je ustaljenja i iznosi 10-11 dana i bez ikakvih je simptoma, a u poslednjoj trećini inkubacijskog razdoblja bolesnik je infektivan. Klinička slika bolest protiče kroz tri stadija a u nekim slučajevima može se okončati i komplikacijama kao što su zapaljenje pluća i mozga, piše Wikipedia.

Dijagnoza morbila se postavlja na osnovu kliničke slike i otkrivanjem antitela u krvi. Specifična terapija morbila ne postoji. Njena pojava i komplikacije mogu se sprečiti, cijepljenjem djece od dvanaestog mjeseca starosti, zahvaljujući kojoj je veliki broj slučajeva u prošlosti značajno smanjen. U većini zemalja bolest podleže obveznom prijavljivanju.

Kopirati
Drag cursor here to close