Zatražen sažetak karakteristika
Federacija traži informacije o ruskom i kineskom cjepivu protiv covida
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Federalno ministarstvo zdravstva (FMZ) podsjeća da je na 251. sjednici Vlade Federacije BiH, održanoj 14. siječnja, prihvaćen Plan cjepiva protiv Covid-19 u Federaciji BiH kao i Zaključci V. broj 83/21.
''Točno je da je Planom predviđeno da su Vlada FBiH i Federalno ministarstvo zdravstva opredijeljeni da cjepivo protiv Covid-19, koje će se primjenjivati u Federaciji BiH, mora biti registrirano od Europske agencije (EMA)'', priopćeno je iz FMZ-a.
U priopćenju se navodi da su Zaključkom V. broj 83/21 pod točkom 5. zaduženi Federalno ministarstvo zdravstva i Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH, svako u okviru svojih nadležnosti, da kod promijenjene epidemiološke situacije s Covid-19 u FBiH, odnosno novih naučnih saznanja u vezi s cjepivom protiv Covid-19, kao i promjene drugih uvjeta od kojih ovisi provođenje cjepljenja protiv Covid-19, revidiraju Plan cijepljenja.
''Federacija BiH se opredijelila za nabavku cjepiva kroz COVAX mehanizam i EU mehanizam, međutim, činjenica je da kroz ova dva mehanizma još nije počela isporuka naručenih cjepiva navodi se u priopćenju.
Kako se nadalje navodi, iz tih razloga je 21. siječnja održan sastanak s predsjedavajućim Vijeća ministara BiH Zoranom Tegeltijom, kojem su prisustvovali premijeri entiteta, ministri zdravstva entiteta, ministrica civilnih poslova BiH, kao i direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Glavna tema sastanka bila je nabavka cjepiva protiv Covid-19.
Naime, zbog kašnjenja isporuke prvih cjepiva kroz sustav COVAX-a, Bosna i Hercegovina se odlučila na pokretanje direktne nabavke cjepiva od Pfizera, kao i proizvođača cjepiva iz Rusije i NR Kine.
Kako bi što prije Federacija BiH dobila potrebna cjepiva, Federalno ministarstvo zdravstva se danas hitno obratilo Ministarstvu vanjskih poslova BiH, tražeći da to ministarstvo, putem veleposlanstva Ruske Federacije i NR Kine, od proizvođača cjepiva zatraži sažetak karakteristika navedenih cjepiva protiv Covid-19, registraciju cjepiva u zemlji proizvođača, kao i sve ostale korisne informacije.
Razlog za ovo je što Federalno ministarstvo zdravstva i Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH do sada nisu imali detaljne informacije o uvjetima skladištenja, čuvanja, distribucije i primjene ovih vakcina, a suglasno uvjetima proizvođača.
Također, zbog promijenjenih okolnosti, a suglasno točki 5. Zaključaka Vlade FBiH V. broj 83/21, pripremljene su i izmjene i dopune Plana cjepljenja protiv Covid-19 u Federaciji BiH, priopćeno je iz Federalnog ministarstva zdravstva, prenosi Ured Vlade FBiH za odnose s javnošću.
Do sada su na temelju pozitivne znanstvene preporuke Europske agencije za lijekove u zemljama Euroske unije odobrena za uporabu dva sigurna i učinkovita cjepiva protiv bolesti COVID-19:
BioNTech-Pfizer
Dana 21. prosinca 2020. Europska komisija dala je uvjetno odobrenje za stavljanje u promet cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje su razvila poduzeća BioNTech i Pfizer, čime je ono postalo prvo cjepivo protiv COVID-a 19 odobreno u EU-u. To je odobrenje uslijedilo nakon pozitivne znanstvene preporuke koja se temelji na detaljnoj ocjeni sigurnosti, učinkovitosti i kvalitete cjepiva koju je provela Europska agencija za lijekove te ga podupiru države članice.
Komisija je 11. studenoga 2020. odobrila ugovor s farmaceutskim poduzećem BioNTech-Pfizer kojim se omogućuje početna kupnja 200 milijuna doza u ime svih država članica EU-a te opcija za kupnju dodatnih 100 milijuna doza koje će se isporučiti nakon što se cjepivo pokaže sigurnim i učinkovitim protiv bolesti COVID-19. Komisija je 15. prosinca 2020. odlučila kupiti tih dodatnih 100 milijuna doza. Osim toga, 8. siječnja 2021. Komisija je predložila državama članicama kupnju dodatnih 200 milijuna doza BioNTech-Pfizerovog cjepiva, uz mogućnost kupnje još 100 milijuna doza. Države članice mogu odlučiti donirati cjepivo zemljama s nižim ili srednjim dohotkom ili ga preusmjeriti u druge europske zemlje.
Moderna
Dana 6. siječnja 2021. Europska komisija dala je uvjetno odobrenje za stavljanje u promet cjepiva protiv bolesti COVID-19 koje je razvilo poduzeće Moderna, čime je ono postalo drugo cjepivo odobreno u EU-u. To je odobrenje uslijedilo nakon pozitivne znanstvene preporuke koja se temelji na detaljnoj ocjeni sigurnosti, učinkovitosti i kvalitete cjepiva koju je provela Europska agencija za lijekove te ga podupiru države članice.
Europska komisija je 25. studenoga 2020. odobrila ugovor s poduzećem Moderna o kupnji mogućeg cjepiva protiv bolesti COVID-19. Njime će se omogućiti početna kupnja 80 milijuna doza u ime svih država članica EU-a te opcija da se zatraži dodatnih 80 milijuna doza koje će se isporučiti nakon što se cjepivo pokaže sigurnim i učinkovitim protiv bolesti COVID-19. Komisija je 15. prosinca 2020. odlučila kupiti dodatnih 80 milijuna doza kad bude odobreno. Ugovor bi omogućio svim državama članicama EU-a da kupe cjepivo, doniraju ga zemljama s nižim i srednjim dohotkom ili ga preusmjere u druge europske zemlje.
Također, sklopljena su četiri ugovora kojima se omogućuje kupnja cjepiva nakon što se ono pokaže sigurnim i učinkovitim: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson i CureVac.
Preliminarni razgovori se vode za Novavax i Valnevu.