13,2 milijuna KM
Federacija želi 800.000 doza cjepiva
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nakon što je danas usvojila informaciju o predbilježbi za nabavu cjepiva protiv COVID-19 za Federaciju BiH u okviru COVAX mehanizma, Vlada FBiH se oavezala da nabaviti ovo cjepivo za 40 posto najranjivije populacije FBiH tako da se, prema procjeni Zavoda za javno zdravstvo FBiH, nabavlja 800.000 doza cjepiva.
Pročitajte još
Vlada će iz Proračuna FBiH za ove namjene osigurati ukupno 13.200.000 KM, a od toga do 15.9.2020. godine 15 posto od ukupnog iznosa, odnosno 1.980.000 KM.
Federalno ministarstvo financija će za sljedeću sjednicu Vlade FBiH pripremiti Odluku o izdvajanju sredstava iz Tekuće rezerve Budžeta FBiH za 2020. godinu.
Federalno ministarstvo zdravstva će, u suradnji sa Zavodom za javno zdravstvo FBiH, predložiti Vladi FBiH imenovanje tima koji bi obavljao aktivnosti u vezi s nabavom cjepiva protiv COVID-19 u okviru COVAX mehanizma.
Federalni ministar zdravstva Vjekoslav Mandić rekao je kako imaju rok do kraja mjeseca.
"Iznos po jednom cjepivu je od 10 do 11 dolara, što znači da je ukupan iznos oko 13,2 milijuna KM. Dužni smo do 31. kolovoza obavijestiti Ministarstvo vanjskih poslova da ćemo pristupiti ovom programu, a do 15. rujna onda uplatiti 15 posto sredstava odnosno 1.980.000 KM.. Potrebno je, naime, cijepiti 40 posto stanovništva kako bi dalje došlo do kolektivnog imuniteta", kazao je Mandić.
Vlada podržava aktivnosti nabave cjepiva i kroz drugi mehanizam - Europski plan za cijepljenje protiv COVID-19, čiji je cilj osigurati koordiniranu akciju na razini Europe radi zaštite javnog zdravlja osiguranjem optimalnog upravljanja COVID-19 cijepljenjem populacije u Europi.
Federalno ministarstvo je zaduženo da s Ministarstvom civilnih poslova BiH do kraja ovog mjeseca potpiše sporazum o nabavci cjepiva, priopćeno je nakon sjednice.
Inače, federalna Vlada je prihvatila i revidirani dokument "Upravljanje slučajem COVID-19 i osiguranje kontinuiteta zdravstvenih službi - prijenos u zajednici", kao dodatak Kriznog plana pripravnosti i odgovora na pojavu novog koronavirusa Federacije BiH.
''Dokument sadrži strateške prioritete koji se odnose na postupanje sa slučajevima u odnosu na stupanj ozbiljnosti i rizične faktore, epidemiološku situaciju i prioritete u zajednici, put upućivanja pacijenta, te prioritete za testiranje pacijenta sa sumnjom na COVID-19 infekciju'', navela je Vlada dodajući kako je revidirani dokument prethodno usvojio Krizni stožer Federalnog ministarstva zdravstva.