Istraživanje
Hepatitis D često ostaje neotkriven, uprkos mogućnostima liječenja
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nedavno objavljena studija sprovedena na Medicinskom univerzitetu u Beču (MedUni Wien) pokazala je da opasna infekcija virusom hepatitisa D (HDV) često prolazi neotkriveno, iako je danas dostupno učinkovito liječenje.
Rana dijagnoza i uvođenje antivirusne terapije
Procjenjuje se da više od 40.000 ljudi u Austriji boluje od kroničnog hepatitisa B, dok jedan posto njih ima koinfekciju s hepatitisom D, poznatom kao najagresivniji oblik kroničnog virusnog hepatitisa. Uprkos ozbiljnosti bolesti, HDV infekcija često ostaje neotkrivena zbog nedostatka rutinskih testiranja.
Tim istraživača sa MedUni Wien sproveo je opsežno testiranje na 560 pacijenata s hepatitisom B. Rezultati su pokazali da je stopa koinfekcije HDV-om kod pacijenata u specijaliziranim ambulantama za gastroenterologiju i hepatologiju iznosila gotovo 10 posto.
Pročitajte još
''Mnogi pacijenti nisu imali uobičajene faktore rizika za hepatitis D, zbog čega bi, čak i uz postojeće kriterije testiranja, njihova bolest ostala neotkrivena'', izjavio je Mathias Jachs, jedan od autora studije. Dodao je da rana dijagnoza i brzo uvođenje antivirusne terapije mogu spriječiti teške posljedice bolesti, uključujući oštećenja jetre i komplikacije.
Refleksno testiranje
Jedan od ključnih zaključaka studije je značaj tzv. refleksnog testiranja, koje se u Austriji već uspješno provodi. Ovaj proces podrazumijeva automatsko testiranje svih pacijenata s hepatitisom B na HDV, što ne zahtijeva velika ulaganja, ali značajno povećava stopu dijagnosticiranja.
''Refleksno testiranje bi trebalo postati standard u svim zdravstvenim ustanovama, jer predstavlja jednostavan i efikasan način za rano otkrivanje ove bolesti'', istakao je Thomas Reiberger, koautor studije i stručnjak za viralne bolesti jetre.
Podaci o oboljelima od hepatitisa D u Bosni i Hercegovini ukazuju na zabrinjavajuću situaciju. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH, 2023. godine je prijavljeno 51 slučaj oboljelih od hepatitisa B u Federaciji BiH, što je porast u odnosu na 31 slučaj u 2022. i 26 slučajeva u 2021. godini. Međutim, ukupni broj osoba koje su nositelji ovog virusa u zemlji nije precizno poznat.
Zdravstvene institucije u BiH trebale bi razmotriti uvođenje refleksnog testiranja i podizanje svijesti među građanima o važnosti redovnih kontrola i testiranja na hepatitis B i D. Ovo je ključni korak ka unaprjeđenju zdravlja populacije i smanjenju broja teških oboljenja jetre u budućnosti.