who

I Balkan mora biti na oprezu zbog ebole

Lifestyle / Zdravlje | 09. 10. 2014. u 10:26 R.I.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

"Nadamo se da su sve zemlje članice WHO-a, uključujući i balkanske zemlje, shvatile ozbiljno ovu bolest i da su poduzele sve potrebne mjere predostrožnosti protiv virusa. Postoje jasne preporuke i smjernice WHO-a što je potrebno uraditi kako bi se zaštitili protiv ovog virusa i vjerujemo da su sve zemlje WHO-a u stanju da djeluju adekvatno", istaknuo je glasnogovornik Svjetske zdravstvene organizacije Tarik Jašarević za Anadoliju.

Jašarević smatra kako je uz potrebne mjere i adekvatan program praćenja moguće kontrolirati i zaustaviti širenje virusa.

"Točno je da sada virus postoji i na kontinentu Europe, ali moramo znati da se ova bolest ne širi putem zraka i vode i mislimo da, ako postoji adekvatan nadzor i opreznost, onda se neće dalje širiti. Vjerujemo da su sve zemlje Europe u potpunosti spremne i u stanju su da se nose s ovom prijetnjom", kazao je Jašarević.

Napominje da WHO poduzima sve potrebne mjere kako bi se kontrolirao virus i kako bi se spriječilo njegovo širenje.

"Mjere koje mi poduzimamo u WHO su, prije svega, da nastavimo da pratimo događaju u zemljama Zapadne Afrike gdje je virus najopasniji. Vrlo je bitno da znamo što se tamo događa i da pratimo stanje na terenu. Najvažnije je da tamo zaustavimo širenje virusa. Osim toga, vrlo je bitno da postoje dovoljna sredstva za borbu protiv virusa ebole kako bi mogli reagirati na vrijeme", ocijenio je Jašarević.
Na kraju ipak dodaje kako je vrlo značajno da sve zemlje u svijetu najozbiljnije shvate opasnost koju predstavlja ovaj smrtonosni virus koji je do sada odnio mnoge ljudske živote.

Inače, Svjetska banka je priopćila da bi ekonomske posljedice epidemije ebole u regiji zapadne Afrike mogle da dostignu 32,6 milijardi dolara do kraja 2015. godine ukoliko se virus značajnije proširi izvan Gvineje, Liberije i Sijera Leonea koje su najteže pogođene ovom bolešću.

Iz Svjetske banke poručuju da ogromna ekonomska šteta epidemije u pogođenim zemljama i svijetu može biti izbjegnuta većim investicijama u jačanje zdravstvenih sustava.

Prema posljednjim podacima Svjetske zdravstvene organizacije, ebola je u zemljama zapadne Afrike do sada odnijela više od 3.500 života, a zaraženo je više od 7.500 osoba. Liberija je najteže pogođena epidemijom ebole, budući da na tu zemlju otpada blizu dvije trećine smrtnih slučajeva od ebole u zapadnoj Africi. Epidemija je počela u zapadnoj Africi u decembru 2013. godine.

Virus koji izaziva ebolu se ne širi zrakom i može se proširiti samo izravnim kontaktom s tjelesnim izlučevinama - krvlju, znojem, povraćanjem, izmetom, urinom, pljuvačkom ili spermom - inficirane osobe koja već pokazuje simptome.
Trenutno se testiraju dva cjepiva protiv virusa ebole ali, kako navode stručnjaci, moglo bi proći mnogo vremena dok svijet ne pronađe adekvatan lijek za ovu opasnu bolest.

Kopirati
Drag cursor here to close