dr. Kapetanović

Interes za cijepljenje u Mostaru sve veći, ali nedovoljan za kolektivni imunitet

Cijepljenje se vrši u jutarnjim satima, kada se mogu zabilježiti najduži redovi za čekanje, a prema riječima zdravstvenih radnika, dnevno se u prosjeku cijepi oko 400 građana.
Lifestyle / Zdravlje | 08. 09. 2021. u 14:10 Anadolija

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Nakon što su u Mostar stigla cjepiva proizvođača Sinofarm i Pfizer, povećalo se i zanimanje građana za cijepljenje u ovom gradu, koje je u vremenu kada je dostupna bila samo AstraZeneca, bilo jako malo.

Cijepljenje se vrši u jutarnjim satima, kada se mogu zabilježiti najduži redovi za čekanje, a prema riječima zdravstvenih radnika, dnevno se u prosjeku cijepi oko 400 građana. Čelnike medicinskih ustanova raduje podatak da se zanimanje za cijepljenjem povećalo, međutim, to još uvijek nije idealno, ističu.

“Interes građana za Pfizer cjepivima je veliki i njih ne koristimo za cijepljenje u danima otvorenih vrata. One idu preko obiteljskih ambulanti, uz triažu, i to za osobe koje imaju teška oboljenja“, kaže direktor Doma zdravlja Stari Grad Mostar Edin Kapetanović.

On je ranije apelirao na stanovništvo da se cijepi, jer je to jedini put do kolektivnog imuniteta.

“Imali smo loš period, kada su građani zaobilazili cjepiva Sinofarma i AstraZenece. Bila je to druga polovina sedmog i prva polovina osmog mjeseca. S pogoršanjem epidemiološke situacije, odnosno s porastom broja zaraženih, interes za cijepljenjem je porastao. Istini za volju, daleko je to od onoga što je potrebno i što bi bilo u cilju postizanja kolektivnog imuniteta“, dodaje Kapetanović.

U Domu zdravlja Stari Grad Mostar dosad je cijepljeno više od deset tisuća građana prvom dozom, dok je oko pet tisuća primilo obje doze cjepiva.

Inače, epidemiološka situacija u Hercegovačko-neretvanskoj županiji svakim danom je lošija. Tijekom posljednja 24 sata u Klinici za infektivne bolesti Sveučilišne kliničke bolnice Mostar preminule su tri osobe od posljedica zaraze koronavirusom. Na bolničkom liječenju trenutno su 102 bolesnika od kojih je 15 na invazivnoj i četiri na neinvazivnoj mehaničkoj ventilaciji, dok su ostali klinički stabilno.

Bolnički kapaciteti u COVID bolnici su davno popunjeni, pa je za smještaj bolesnika koje je nužno hospitalizirati ponovo izdvojen peti sprat mostarske bolnice. Popunjen je i odjel u Kantonalnoj bolnici “Dr. Safet Mujić“, gdje se hospitaliziraju pacijenti samo sa srednje-teškom kliničkom slikom.

 

Kopirati
Drag cursor here to close