Narodna medicina

Je li dobro stavljati obloge od kamilice i kadulje kod upale oka?

Ljudsko oko izvana je zaštićeno vjeđama koje treptanjem vlaže oko i štite ga od šetnih vanjskih utjecaja. Crvene, upaljene, tople i bolne vjeđe obično su znak njihove infekcije.
Lifestyle / Zdravlje | 10. 09. 2021. u 10:17 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Foto: Internet / Ilustracija

Uz kamilicu, oblozi od kadulje najčešći su kućni lijek za kojim ljudi posežu kod upale oka.

Iako su ove vrste čajeva vrlo zdrave te pomažu kod raznih zdravstvenih problema, provjerili smo jesu li kadulja i kamilica zaista dobre i kod upale oka jer, s obzirom na to koliko su oči važan organ, jako je važno čime ih tretiramo.

Ljudsko oko izvana je zaštićeno vjeđama koje treptanjem vlaže oko i štite ga od šetnih vanjskih utjecaja. Crvene, upaljene, tople i bolne vjeđe obično su znak njihove infekcije, prenosi Zadovoljna.hr.

Ječmenac najčešći uzrok

Najčešći razlog je ječmenac koji nastaje zbog začepljenja izvodnih kanalića lojnih (Meibomovih) žlijezda. Prepoznaje se po crvenkastoj bolnoj oteklini obično prema rubu vjeđe a može se vidjeti i njen žuti ili bijeli vrh. Također se može javiti i osjećaj žuljanja i stranog tijela u oku.

Prva pomoć koju možemo napraviti kod kuće je korištenje toplih suhih obloga na način da se gaza zagrije na sušilo za kosu ili glačalo te se topla stavlja na vjeđu da toplina otvori pore. Kad se područje zagrije, kružnim pokretima je važno masirati kako bi zarobljeni sekret mogao izlaziti vani.

"Potrebno je javiti se liječniku ukoliko nakon nekoliko dana ne dolazi do poboljšanja ili se stanje pogoršava kako bi se ordinirala medikamentna terapija", savjetuju iz Klinike Svjetlost.

Kada se oko zacrveni tada se najčešće radi o konjunktivitisu kod kojeg dolazi do upale spojnice oka uzrokovanoj virusima, bakterijama ili alergenima.

Crvenilo i suzenje oka 

Simptomi koji upućuju na konjunktivitis su crveno, podraženo oko uz pojavu osjećaja pijeska u oku, suzenje oka, pojavu sekreta te se može javiti i osjetljivost na svjetlost.

Pojava sekreta je indikativna o mogućem uzročniku. Virusni i alergijski konjunktivitisi idu s prozirnim i rastezljivim sekretom, a alergijski također prati i osjećaj svrbeža, dok je za bakterijski konjunktivitis karakterističan žućkasti ili zelenkasti sekret.

Kod pojave konjunktivitisa potrebno se javiti liječniku zbog otkrivanja uzročnika i ordiniranja terapije. Kada spomenemo upalu oka od poznanika često znamo čuti da su dobri oblozi od kadulje ili kamilice, ali takva terapija nije djelotvorna, a nažalost može i odmoći.

Također je važno znati da ukoliko se uz crvenilo oka javi i mutan vid, važno je što prije se javiti se oftalmologu, poručuju iz Klinike Svjetlost. Primjena čajnih obloga, navode, može biti korisna kod ne upalnih stanja, kao što su podočnjaci.

"Tako se koriste hladne vrećice od crnog ili zelenog čaja koji su bogati kofeinom i antioksidativnim svojstvima te mogu pripomoći smanjenju podočnjaka. Važno je da se pri primjeni koriste provjereni organski čajevi te paziti na higijenu pri njihovoj primjeni", ističu oftalmolozi iz Klinike Svjetlost.

Kopirati
Drag cursor here to close