Imamo odgovore
Je li svjetlucanje pred očima zdravstveni problem i kad se treba zabrinuti?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Nekima s ovim problemom čini se da imaju paučinu pred očima koja se naglo povuče, drugima da im je dlaka zapela za trepavice dok nekima izgleda kao da im nešto prolazi ispred očiju.
Plutajuće čestice vrlo su čest poremećaj vida, koji se javlja osobito nakon 40. ili 50. godine. Ljudi su često skloni zanemariti ove probleme te se samo nauče nositi s njima, što je pogrešno.
Iako je većina bezopasna, ometa normalno funkcioniranje, a neka stanja mogu biti i opasna, prenosi Ordinacija.hr.
Plutajuće čestice uzrokovane odignućem staklovine oka češće su:
- starijih od 50
- kratkovidnih
- nakon operacije mrene
- dijabetičara
- nakon upale oka
- nakon ozljede oka
Riječ je o malim mobilnim tijelima unutar oka, koja se pomiču kada se okrećemo i pomičemo pogled s jedne strane na drugu, objašnjava Lucio Buratto, direktor oftalmološkog centra Ambrosiano u Milanu.
Oni nastaju jer se staklasto tijelo mijenja starenjem ili slijedom drugih uzroka i dovodi do zadebljanja.
Ova vlaknasta zamućenja “blokiraju” izvore svjetlosti i bacaju sjene na mrežnicu. Tako proizvode neugodnu pojavu lebdećih mušica, koje otežavaju vid i stvaraju nelagodu.
Koliko je opasna ova pojava?
Iako dosadan, ovaj problem neće ugroziti vaš vid. Plutajuće čestice osobito su uočljive kada se zagleda u bijeli zid. Međutim, kod prvih znakova uvijek je poželjno javiti se oftalmologu.
Naime, bljeskovi ili plutajuće čestice mogu biti indikacija za ozbiljan očni problem, pogotovo u ovim slučajevima:
- kada primijetite plutajuće čestice pred očima prvi puta
- ako primijetite da se povećao broj ili veličina plutajućih čestica
- naglo vam se pojave bljeskovi pred očima
- vidite tamnu “zavjesu” ili sjenu koja se kreće u vidnom polju
- uz svjetlucanje pred očima i čestice primijetite zamagljen vid
- uz svjetleće iskrice pred očima i mušice imate bolove u oku
- pojava postane prisutna nakon operacije ili ozljede oka
Kako ublažiti problem?
Nitko nije pošteđen starenja. Međutim, degenerativni proces staklastog tijela može se odgoditi primjenom nekih mjera opreza.
Prije svega, treba piti oko dvije litre tekućine dnevno. Unos vode i biljnih čajeva pomaže u rehidraciji staklastog tijela koje je već samo po sebi vodenasto, širi ga i smanjuje percepciju lebdećih mušica, upozorava Buratto.
Pročitajte još
Dodaje kako je važno i ono što jedemo.
Moramo jesti hranu bogatu flavonoidima i vitaminom C, s jakim antioksidativnim svojstvima. Najbolji su agrumi, bobičasto voće i općenito obojeno voće kao što su grožđe, rajčice i borovnice. Od povrća, izvrsni su kupus, brokula, paprika i špinat, savjetuje oftalmolog.
Riba je također dragocjen saveznik za zdravlje očiju. Korisno je jesti najmanje dvije porcije tjedno lososa, haringe, tune i skuše. Njihove dobre masne kiseline, odnosno omega 3, sposobne su zaštititi mrežnicu, usporiti proces degeneracije uslijed starenja.