Što kažu istraživanja?
Jedna faza sna je jako bitna u smanjenju rizika od demencije
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Rizik od dobivanja demencije može porasti kako starite ako nemate dovoljno sporovalnog sna. Osobe starije od 60 godina imaju 27 posto veću vjerojatnost da će razviti demenciju ako izgube samo 1 posto dubokog sna svake godine, pokazalo je istraživanje iz 2023. godine.
Sporovalno spavanje je treća faza ljudskog 90-minutnog ciklusa spavanja, koji traje oko 20-40 minuta. To je najodmornija faza, u kojoj se moždani valovi i otkucaji srca usporavaju, a krvni tlak pada, prenosi Science Alert.
Dubok san jača naše mišiće, kosti i imunološki sustav te priprema naš mozak da apsorbira više informacija. Nedavno je istraživanje otkrilo da su pojedinci s promjenama u mozgu povezani s Alzheimerovom bolešću bili bolji na testovima pamćenja kada su imali više usporenog sna.
"Sporovalno spavanje, ili duboko spavanje, podupire starenje mozga na mnogo načina, a znamo da spavanje povećava čišćenje metaboličkog otpada iz mozga, uključujući olakšavanje čišćenja proteina koji se nakupljaju u Alzheimerovoj bolesti", rekao je neuroznanstvenik Matthew Pase sa Sveučilišta Monash u Australiji.
"Međutim, do danas nismo bili sigurni u ulogu sporovalnog spavanja u razvoju demencije. Naša otkrića ističu da gubitak sporovalnog sna može biti faktor rizika za demenciju koji se može promijeniti."
Kolege iz Australije, Kanade i SAD-a ispitali su 346 sudionika Framingham Heart Study koji su završili dva istraživanja spavanja tijekom noći između 1995. i 1998. te između 2001. i 2003., s prosječnim petogodišnjim razmakom između razdoblja testiranja.
Ova kohorta u zajednici, koja nije imala evidenciju o demenciji u vrijeme istraživanja 2001.-2003., a bila je starija od 60 godina 2020., dala je istraživačima priliku da promotre vezu između dva čimbenika tijekom vremena uspoređujući skupove podataka iz dva dubinska polisomnografska istraživanja spavanja, a zatim praćenje demencije među sudionicima do 2018.
"Upotrijebili smo ih da ispitamo kako se sporovalni san mijenjao sa starenjem i jesu li promjene u postotku sporovalnog sna povezane s rizikom od demencije u kasnijem životu do 17 godina kasnije", rekao je Pase.
U 17 godina praćenja među sudionicima su zabilježena 52 slučaja demencije. Razine sporovalnog sna sudionika zabilježene u istraživanjima spavanja također su ispitivane radi povezivanja sa slučajevima demencije.
Općenito, utvrđeno je da se njihova stopa sporovalnog sna smanjuje od 60. godine nadalje, s tim da taj gubitak doseže vrhunac između 75. i 80. godine, a nakon toga se ujednačava.
Uspoređujući prvo i drugo istraživanje spavanja sudionika, istraživači su otkrili vezu između svakog postotnog boda smanjenja sporovalnog spavanja godišnje i 27 posto povećanog rizika od razvoja demencije.
Taj se rizik povećao na 32 posto kad su se usredotočili na Alzheimerovu bolest, najčešći oblik demencije.
Framingham Heart Study mjeri više točaka zdravstvenih podataka tijekom vremena, uključujući gubitak volumena hipokampusa (rani znak Alzheimerove bolesti) i uobičajene čimbenike koji pridonose kardiovaskularnim bolestima.
Niske razine sporovalnog sna povezane su s većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, uzimanjem lijekova koji mogu utjecati na san i posjedovanjem gena APOE ε4 koji je povezan s Alzheimerovom bolešću.
"Otkrili smo da je genetski faktor rizika za Alzheimerovu bolest, ali ne i volumen mozga, povezan s ubrzanim padom sporovalnog sna", rekao je Pase.
Iako su ovo jasne povezanosti, autori napominju da ova vrsta istraživanja ne dokazuje da sporovalni gubitak sna uzrokuje demenciju, te je moguće da moždani procesi povezani s demencijom uzrokuju gubitak sna. Kako bi se ovi čimbenici u potpunosti razumjeli, potrebna su dodatna istraživanja.
Svakako možemo dati prioritet dovoljnom broju sna u međuvremenu – to je važno za više od jačanja našeg pamćenja. Postoje čak i koraci koje možete poduzeti kako biste povećali svoje šanse za više od ovog ključnog usporenog sna.