Super ljekovita
Spas za pluća i imunitet: Znate li što je brezova guba?
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Jeste čuli za brezovu gubu? Ljekovita gljiva s nama je već stoljećima, koristili smo je u prehrani, a upotrebljavala se i za oštrenje britvi, kao kresivo za vatru, rezana na tanke ploške upotrebljavala se kao podloga u entomološlim zbirkama. Sada je već pomalo zaboravljena, a vrlo je korisna i zdrava, piše Jelena Pravica, mag.ing.silv. s portala NuTA ljekovite gljive.
Nađena kod ledenog čovjeka Ötzija
U narodnoj medicini, ova gljiva ima zaista dugu povijest. O tome nam govore brojni etnološki zapisi, a najstariji dokaz o takvoj upotrebi nalazimo kod mumije stare preko 5000 godina.
Njezinim parenjem dobivao se ''ugljen'' koji se koristio kao dezinficijent i antiseptik, a također je korištena i u lječenju probavnih smetnji, ali i tumorskih oboljenja. Duga tradicija korištenja brezove gube u narodnoj medicini, potaknula je znanstvenike na detaljnije istraživanje njenih ljekovitih svojstava. Istraživanja su potvrdila da ova brezova guba ima imunostimlirajuća, protuupalna, antitumorska, antifungalna, antiparazitička, antivirusna i antibakterijska svojstva.
Polisaharidi
Nukleinske kiseline brezove gube pak potiču proizvodnju interferona koji povećava otpornost prema virusnoj infekciji, a pokazale su djelovanje protiv virusa gripe, žute groznice, HIV-a, krpeljnog meningoencefalitisa i ostalih opasnih virusa. Brezova guba jedan je od najjačih saveznika u borbi protiv navedenih bolesti.
Liječenje bolesti dišnog sustava
Brezova guba se danas najviše koristi u liječenju bolesti dišnog sustava. Od „obične“ prehlade, upale grla i sinusa, pa do astmi i bronhitisa, ali i teških upala pluća i tumorskih oboljenja. Brojne su studije otkrile začuđujući inhibitorski učinak ove gljive na umnažanje tumorskih stanica i njihovu održivost, pa se ona sve češće koristi u liječenju raka pluća, ali i njegovoj prevenciji.
Naime, ova gljiva odlično ''čisti'' pluća zagađena katranom i nikotinom, pa se preporuča bivšim pušačima. Također, pravovremenim korištenjem ove gljive, spriječava se pojava alergija dišnog sustava, od kojih pati sve više ljudi.
Od plodišta brezove gube mogu se raditi alkoholni macerati i vodeni ekstrakti, a doze se određuju prema stanju organizma, odn. težini bolesti. Tijekom zimskih mjeseci je pametno dodati komadiće plodišta u čaj koji svakodnevno pijemo.
Na taj način jačamo organizam i pomažemo mu u borbi protiv raznih infekata kojima smo izloženi tijekom zimskih mjeseci. Također, brezovoj gubi je poželjno dodati i druge ljekovite gljive, naročito gljivu puranov rep.
Naime, brojna istraživanja upućuju na bolje djelovanje ljekovitih gljiva kada ih se međusobno više kombinira. Brezova guba tu je pri vrhu. Kao što ste mogli vidjeti iz navedenih primjera, brezova guba je gljiva sa zaista velikom mogućnošću korištenja.
Od paleolitičkih Europljana pa sve do danas, ova gljiva je poznata, ali i priznata zbog svojih ljekovitih svojstava, te se nalazi u sve više smoćnica. Iako ju, zbog narušavanja stabilnosti stabla ne želimo vidjeti u vlastitom dvorištu, ona je punopravni stanovnik šuma.
A zbog svojih posebnih, gotovo čarobnih svojstava koje ste sada otkrili, sigurna sam da će Vam brezova guba izmamiti osmijeh na lice kada ju ugledate, šećući šumom, na vrhu breze.
Izgled i rast
Plodišta brezove gube privlače velik broj kukaca, koji se njima hrane i na njima razmnožavaju, ali i ostale životinje će često posegnuti za njom u potrazi za hranom.
Profil Brezine gube
Botanički naziv: Piptoporus Betulinus
Stanište: raste na cijeloj sjevernoj hemisferi, gdje god ima breza. Također ćete je veoma lako naći u brezinim šumama Balkana i bez problema prepoznati.
Ljekovita svojstva: antiupalno, antibakterijsko, antivirusno, antiparazitsko, vitalizirajuće, anti-tumorno
Upotrebna forma: čaj ili hladno piće od svježih gljiva, prah, granule, ekstrakti
Područja primjene: tegobe u gastrointestinalnom (probavnom) traktu, infekcije respiratornog trakta, antibiotičko, antiviralno i antiparazitsko dejstvo, propratna terapija kod tumornih oboljenja.
Sastojci: sadrži razne aktivne sastojke, od kojih su najvažniji betulin, betulinska kiselina, piptamin, agaricinska kiselina i beta glukani. Što je gljiva starija, tijelo sadrži više gorkih tvari.
Životni vijek: do ca. 12 mjeseci
Razmnožavanje: putem gljivičnih spora.