Od korone ili s koronom?

Kako se umire u BiH? Obdukcije su tabu teme

Infektolozi u BiH smatraju da je za veliku smrtnost odgovorno više faktora.
Lifestyle / Zdravlje | 09. 04. 2021. u 10:29 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U Bosni i Hercegovini (BiH) je prema podacima Ministarstva civilnih poslova BiH do 8. travnja 2021. godine zabilježeno 7.216 smrtnih slučajeva, kod osoba koje su bile zaražene korona virusom.

Međutim, mnogi vjeruju da statistika, koja Bosnu i Hercegovinu po broju smrtnosti od posljedica korona virusa na milijun stanovnika trenutno svrstava među pet zemalja svijeta, nije relevantna jer ne pokazuje stvarni broj umrlih od korona virusa.

U medicinskoj praksi utvrđivanje stvarnog uzroka smrti trenutno nije prioritet. Dovoljno je kod preminulog pacijenta utvrditi prisustvo korona virusa.

Infektolog Bakir Nakaš, odgovarajući na pitanje Radija Slobodna Europa – zašto u BiH nema analiza tko je preminuo od posljedica korone ili bolesti COVID-19, kaže da se u ovom slučaju prema Zakonu o zdravstvenoj zaštiti utvrđivanje uzroka smrti treba vršiti putem obdukcije.

"Od početka pandemije ta obdukcija je nekako tabu u Bosni i Hercegovini, s nekim obrazloženjem da nema dovoljno zaštite koja bi se osigurala prilikom izvođenja obdukcije. Iz tog razloga do danas, koliko ja znam, možda je izvršena jedna, ili dvije-tri obdukcije, a ostali slučajevi su potvrđene smrti na osnovu kliničke slike, PCR-a i seroloških testova", smatra Nakaš.

Infektolozi u BiH smatraju da je za veliku smrtnost odgovorno više faktora.

Iz Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske su za Radio Slobodna Europa(RSE) potvrdili da "do današnjeg dana, nije bilo zahtjeva za obdukciju pacijenata kod kojih je potvrđeno prisustvo korona virusa."

Iz entitetskih ministarstava i zavoda koje smo kontaktirali nismo dobili odgovor o ukupnom broju rađenih obdukcija preminulih kod kojih je potvrđeno prisustvo korona virusa.

Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS) je 27. srpnja 2020. godine potvrđeno da je urađena prva obdukcija osobe koja je bila COVID-19 pozitivna, uz sve mjere osobne i tehničke zaštite.

Infektolog koji radi u COVID odjelu Kantonalne bolnice Zenica, doktor Ednan Drljević dr Drljević izjavio je za RSE da je BiH kao država zakazala kad je pitanju analiza smrtnosti od korona virusa.

„Ovo je još uvijek na neki način paušalno i od samog starta pandemije prijavljuju se svi smrtni slučajevi koji su bili pozitivni na koronu. Jedini indikator nam je PCR test te klinička slika, koja može biti raznolika. U svakom slučaju, da postoje analize imali bismo daleko kvalitetniju procjenu, s kojom bismo mogli reći sa 100-postotnom sigurnošću da je neko umro od korone“, ističe Drljević.

Šta kaže Svjetska zdravstvena organizacija

Svjetska zdravstvena organizacija je 24. ožujka 2020. godine izdala preporuke o sigurnom postupanju s tijelima žrtava korona virusa.

Preporuke propisuju sigurnosne mjere kojih bi se mrtvozornici trebali pridržavati kad provode obdukciju nad tijelima pacijenata zaraženih korona virusom.

Unatoč ovim preporukama, većina zdravstvenih ustanova u zemljama Zapadnog Balkana ne analizira stvarne uzroke smrti zaraženih pacijenata.

Ministar zdravlja Republike Srbije Zlatibor Lončar je na konferencije Kriznog štaba 17. srpnja 2020. godine izjavio da je „stav Svjetske zdravstvene organizacije i svih da ne smiju da se rade obdukcije kod COVID pozitivnih pacijenata.“

Patologija u vrijeme pandemije

Udruženje sudskih medicinara u Bosni i Hercegovini je na sastanku 6. travnja 2020. godine donijelo odluku da se obdukcije nad osobama pozitivnim na korona virus ne rade.

Nermin Sarajlić, predsjednik Udruženja sudskih medicinara BiH je nakon te odluke izjavio za RSE da patolozi nemaju opremu koja im je potrebna za zaštitu od zaraze.

Protiv ove odluke bio je Željko Karan, direktor Zavoda za sudsku medicinu Republike Srpske. On kaže da je njegov posao raditi sve sudske, forenzičke slučajeve i da ga "ne zanima tko je pozitivan, tko ne". Također navodi da odbijanje obdukcija tijekom pandemije otežava posao istražnim organima, ali i obiteljima preminulih.

"U kazneno-pravnom smislu to jako komplicira stvari, jer otežava posao policiji i tužiteljstvu. U medicinskom pogledu, statistika umrlih od korona virusa je očajna. Jer, da li je čovjek umro zbog korone, ili je umro s koronom, to je bitna razlika. Nažalost, ti podaci će ostati netočni i nikad se neće saznati", mišljenja je Karan.

Doktor Bakir Nakaš smatra da nedostatak opreme ne smije biti izgovor, jer svoj posao ne odbijaju ni doktori i ostalo medicinsko osoblje u COVID odjelima.

"I oni rade u određenim otežanim uvjetima i stoga nose zaštitnu opremu, i ne vidim razloga da se dodatna zaštitna oprema ne može osigurati da bi se utvrdili uzroci smrti, bar u onim slučajevima kada postoji neka sumnja da taj uzrok smrti nije toliko povezan s koronom. A možda bi to dovelo i do promjene ovog broja umrlih od korone", smatra Bakir Nakaš.

On je u ime 24 građanina BiH 22. ožujka predao kaznenu prijavu Tužiteljstvu BiH protiv Zorana Tegeltije, predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH, Ankice Gudeljević, ministrice civilnih poslova BiH, Fadila Novalića premijera Federacije BiH i Vjekoslava Mandića, ministra zdravstva Federacije BiH zbog izostanka nabave cjepiva protiv korona virusa.

Tužiteljstvo BiH 27. ožujka formiralo je predmet.

U Sarajevu su 6. travnja održani prosvjedi na kojima je više stotina građana prosvjednom šetnjom i vožnjom od Željezničke stanice, do zgrade Parlamentarne skupštine BiH, a zatim i do Vlade FBiH iskazalo nezadovoljstvo, jer državna i federalna vlast nisu nabavili cjepiva protiv COVID-a 19.

Kopirati
Drag cursor here to close