pozitivan utjecaj

Kako u tri koraka naučiti pravilno disati

Lifestyle / Zdravlje | 08. 04. 2016. u 13:15 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dijafragma ili ošit, mišić u obliku kupole u bazi pluća, između prsnog koša i trbuha, igra važnu ulogu kod disanja iako toga nismo ni svjesni. Kada udišemo, dijafragma se steže i potiskuje prema dolje.

Tako stvara više prostora u prsnoj šupljini što omogućava plućima da se potpuno rašire. Kada izdišemo, događa se obrnuto, dijafragma se opušta i pomiče prema gore. Da bi disali punim plućima, potrebno je naučiti koristiti dijafragmu, piše Telegram.

Moramo duboko udahnuti da bi se disanjem angažirala dijafragma. Kad smo se rodili znali smo kako u potpunosti koristiti dijafragmu za duboki udah. Kako starimo, na to zaboravljamo.

Stres vodi plićem disanju

Svakodnevni stresni život i praksa da uvlačimo trbuh da bi nam struk izgledao uži, ohrabruje nas da postupno prelazimo na pliće disanje iz prsne šupljine i zaboravljamo kako smo disali iz trbuha.

Za zdravlje je iznimno dobro nanovo početi disati korištenjem dijafragme.

Dijafragmatsko disanje, zvano i abdominalno disanje ili disanje iz trbuha, znači potpunu izmjenu zraka, udahnuti kisik izmjenjujemo sa odlazećim ugljičnim dioksidom. Takvim disanjem usporavaju se otkucaji srca te snižava i stabilizira krvni tlak.

Ovako disati je osobito važno za osobe koje imaju oštećena pluća s kroničnom opstruktivnom bolesti pluća gdje zrak može ostati zarobljen u plućima što stalno pritišće dijafragmu prema dolje. Tako ona slabi i radi manje efikasno. Dijafragmatsko disanje pomaže ojačavanju dijafragme pa ljudima treba manje napora i energije da bi disali.

Kako se to radi:

1. Legnite na leđa na ravnu površinu, možete i na krevet, savijte koljena. Možete staviti jastuk pod glavu i koljena ako vam treba potporanj da vam bude udobnije.

2. Jednu ruku stavite na gornji dio prsnog koša a drugu na trbuh, taman ispod rebara. Udahnite polako kroz nos, dozvolite zraku da uđe duboko prema donjem dijelu trbuha. Ruka na prsima trebala bi ostati nepomična, a ona na trbuhu bi se trebala podignuti.

3. Stisnite abdominalne mišiće i dopustite im da upadnu prema šupljini izdisajem kroz usta. Vježbajte pet do deset minuta svakodnevno ako stignete i nekoliko puta. Ova vježbu možete raditi i sjedeći na stolici savijenih koljena opuštenih ramena, glave i vrata.

Kopirati
Drag cursor here to close