Epidemija zaušnjaka
Maturanti i profesori iz Viteza obolili od zaušnjaka
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Epidemija zaušnjaka u Srednjobosanskoj županiji još uvijek traje ali je u opadanju broj oboljelih. Najviše oboljelih u Travniku, Novom Travniku i Vitezu.
Pet profesora i isto toliko maturanata ne dolaze na nastavu u Srednjoškolskog centra "Vitez" u Vitezu. Federalni Zavod radi na nabavci cjepiva za one koji se nisu cjepili od ove zarazne bolesti. U srednjobosanskoj županiji od kraja 2010. godine do prvog lipnja 2011. obolilo je od zaušnjaka 1700 osoba pretežno srednjoškolaca i studenata.
Primarijus dr. Sejo Karakaš, direktor Zavoda za javno zdravstvo Srednjobosanske županije potvrdio je ovu informaciju.
"Epidemija je počela iz Travnika, zatim se proširila na Novi Travnik i Vitez da bi zahvatila cijelu županiju. Epidemija zaušnjaka proglašena je na razini Federacije BiH, a najčešće obolijevaju od ove bolesti srednjoškolci i studenti. Upravo su to djeca rođena u vrijeme rata na ovim prostorima kada nije bilo vakcina za djecu", rekao je dr. Karakaš za Večernjak.
"Prema našim praćenjima epidemija zaušnjaka polako jenjava, odnosno povlači se a to smo primijetili proučavajući podatke o oboljelim. Krenula je iz Travnika a sada je najmanji broj oboljelih upravo o tom gradu. Najvažnija prevencija je cijepljenje djece do 14 godina od zaušnjaka a prema podatcima kojima raspolažem Federalni Zavod za javno zdravstvo već radi na nabavci dodatnih količina cjepiva za one koji se nisu u vrijeme rata uspjeli cijepiti protiv ove zarazne bolesti", kaže dr. Karakaš.
U srednjoškolskom centru Vitez prava uzbuna. Šest profesora je izvan nastave. Četvero zbog zaušnjaka, jedan zbog salmonele, a jedna trudnica ne dolazi na nastavu jer se plaši zaraze zaušnjacima. Nekoliko maturanata je također zaraženo zaušnjacima.
"Petnaest dana nakon maturalne zabave došlo je do oboljenja i profesora i maturanata. Pretpostavljamo da je netko od njih već bio zaražen pa se zaraza proširila i na ostale. Dobili smo ponudu od drugih škola da nam pomognu profesori kako bi školsku godinu priveli kraju a za one maturante koji su dobili zaušnjake naknadno ćemo organizirati maturski ispit", izjavio nam je ravnatelj srednjoškolskog centra u Vitezu profesor Vatroslav Matić.
Na kraju zanimljivo je napomenuti da su mnoge ljekarne u Srednjobosanskoj županiji naplaćivale lijekove oboljelim od zaušnjaka iako to po Zakonu ne smiju jer se radi o zaraznoj bolesti. Kada se pojavila epidemija zaušnjaka 2000. godine u Srednjobosanske županije, trajala je pune tri godine, prenosi portal Sredisnjabosna.ba.
Koliko će ova to nitko sa sigurnošću ne zna. Zaušnjaci su akutna, infektivna bolest, koja zahvaća jednako i muškarce i žene, a najčešće se pojavljuje kod djece od 5 do 10 godina, ali može se pojaviti i kod odraslih osoba. Bolest se prenosi sa čovjeka na čovjek, a manifestira pojavom edema na žlijezdama slinovicama, s karakterističnim bolom.