Za život s manje bol i- mi zajedno a vi kako hoćete
Međugorje: Oko 100 djece u kampu za djecu s dijabetesom iz BiH
Tekst članka se nastavlja ispod banera
U Međugorju se održava kamp za djecu s dijabetesom iz BiH naziva "Za život s manje bol i- mi zajedno a vi kako hoćete".
Riječ je o drugom takvom kampu, koji organiziraju udruženja "Novi horizonti" iz Tuzle, "DIABETNo1" Banja Luka, Udruženje djece i omladine oboljele od dijabetesa USK-a Bihać te Udruga dijabetičara HNŽ "Insula" Mostar.
Oko 100 djece i njihovih roditelja smješteni su u turističkom naselju Forest u Međugorju gdje, između 10. i 14. svibnja imaju priliku dodatno se educirati, razmjenjivati informacije i družiti se.
"Zajedno dišemo, živimo i radimo na svom dijabetesu, 100 osoba iz 20 gradova, 4 županije i 2 entiteta, a sve iz drage nam Bosne i Hercegovine", poručili su organizatori.
Dijabetes nema mjesta za daljnje podjele
"Dijabetes nema mjesta za daljnje podjele, poručuju domaćim vlastima ističući kako oni maju isti cilj – "život sa manje boli".
Pri tom upozoravaju na različite uvjete koji oboljeli od dijabetesa imaju u županijama u Federaciji BiH te u Republici Srpskoj, što osobito pogađa djecu.
"Svaka županija ima neka prava po proračunima, djeca dobivaju senzore ili ne dobivaju. S tim da u Republici Srpskoj još uvijek nemaju za djecu prava na senzore", navodi predsjednik Udruge dijabetičara u HNŽ-u "Insula" Mislav Stapić.
130 eura mjesečnog troška
"Govorim o senzorima jer je to ono što je nama najvažnije za preveniranje, za mjerenje šećera i za kontinuirani pogled na taj šećer".
Riječ je minimalno 130 eura mjesečnog troška za nabavku senzora za bezbolno mjerenje razine šećera u krvi. To često snose obitelji djece ili osoba s dijabetesom, ovisno od dijela BiH u kojem žive.
Kamp je ove godine dobio i edukativni karakter, uz gostovanja i savjete stručnjaka. Osobito zanimljivo bilo je predavanje dr. Željke Bilinovac, specijalistice pedijatrije i subspecijalisice endokrinologije i dijabetologije kojoj su sudionici uputili i brojna pitanja.
Dobrodošli su i savjeti Nevene Pandže, magistrice nutricionizma i voditeljice facebook stranice "Nutricioniziraj se" te dipl.psihologinja Darije Ćubela, gestalt prihoterapeutkinje i voditeljice instagram profila "Sunčana.strana.svemira". Djecu je posebno obradovao gost iznenađenja, bosanskohercegivački reprezentativac Nemanja Bilbija.
Pomoć djeci
Sami kamp pomaže djeci da se bolje nose s dijabetesom u svakodnevnom životu.
Stapić je kazao kako su djeca često u okruženju koje ne zna puno o dijabetesu i njihovim potrebama.
"Možemo reći na neki način da su dijelom i neprihvaćeni. Kroz ovakve kampove oni se druže s djecom istog uzrasta koja imaju dijabetesi i mnogo je lakše objasniti neke situacije, mnogo se sigurnije osjećaju", dodao je Stapić .
Edukatori iz udruga su organizirali sportske igre za djecu, edukacije o brojanju ugljikohidrata, edukacije o tehnologijama u dijabetesu te psihoterapijski rad u grupama za djecu i roditelje.
Organizaciju kampa pomogli su Novo Nordisk Pharma d.o.o. Sarajevo, Accu-Check BiH, Pharma Maac d.o.o. Sarajevo, Cee-Med d.o.o. Sarajevo, NovoPharm d.o.o. Sarajevo, Amicus BioPharma BiH, Grad Mostar te ZZO HNŽ.