prevencija

Moždani udar prijeti sve mlađim osobama, no može se spriječiti

Lifestyle / Zdravlje | 03. 01. 2016. u 07:41 A.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Moždani udar javlja se sve ranije. Pod najvećim rizikom su danas osobe srednje životne dobi, između 40. i 50. godine. Na porast su, smatraju stručnjaci, najviše utjecali pretilost, sve prisutniji sjedeći način života, premalo fizičke aktivnosti i dugo neregulirane kronične bolesti kao što su hipertenzija ili dijabetes.

Prema statističkim podacima, na svijetu godišnje moždani udar doživi više od 15 milijuna ljudi, oko pet milijuna umre, a isto toliko ostaje s trajnim invaliditetom.

Srećom, može se spriječiti pravilnom prevencijom ili barem značajno smanjiti rizik.

1. Nije kasno da prestanete pušiti

Pušenje negativno utječe na elastičnost krvnih žila, koje postaju krute, a istodobno ova loša navika povećava rizik za stvaranje krvnog ugruška i utječe na razvoj hipertenzije, što je najznačajniji faktor rizika za nastanak moždanog udara.

Šteta koja je na ovaj način nastala, međutim, može se popraviti, čak i ako imate dugotrajni nikotinski staž.

Mnoga istraživanja su pokazala da se nakon prestanka pušenja rizik smanjuje i vraća na razinu nepušača za oko pet do 10 godina. Čak i osobe koje prestanu s ovom lošom navikom u šezdesetim ili sedamdesetim godinama, mogu smanjiti probleme s krvnim žilama.

2. Obratite pozornost na potrošnju kalorija

Fizička aktivnost je ključna za prevenciju moždanog udara jer utječe na smanjenje krvnog tlaka i na kontrolu tjelesne mase.

Službene preporuke su da treba vježbati oko 30 minuta, pet puta tjedno. Ne treba vas razočarati ako u početku potrošnja kalorija bude manja od očekivanog. Recimo, s pola sata trčanja možete potrošiti samo 50 kalorija, ali je ukupni učinak puno značajniji, odnosno ponovnim pokretanjem metabolizma pokrenut će se i značajno veća potrošnja kalorija tijekom cijelog dana.

3. Ne odustajte od vježbanja

Ako ste isplanirali svakog dana brzo hodati trideset minuta, a onda se zbog obaveza nekoliko dana ne možete posvetiti ovoj aktivnosti, nemojte odustati od prvotnih planova.

Nekoliko dana pauze neće smanjiti korist koja je dotad učinjena.

4. Ograničite unos soli u organizam

Kad smanjite unos soli, smanjit će se i djelovanje drugog najvećeg čimbenika rizika za nastanak moždanog udara. Podsjećamo vas da jela možete sjajno začiniti i uz pomoć bilja, začina ili papra.

Imajte na umu da je kruh najveći izvor soli u prehrani, pa zato stručnjaci savjetuju da ga ne kupujete, nego da mijesite domaći. Samo tako ćete moći kontrolirati koliko soli se zaista nalazi u svakoj šniti.

5. Smanjite porcije i ne preskačite doručak

Istraživanja su pokazala da pretilost povećava rizik od moždanog udara zbog toga što se povećava mogućnosti stvaranja krvnih ugrušaka za čak 64 posto.

Izbjegavanje masne hrane, konzumiranje više vlakana, i pet porcija voća i povrća značajno smanjuje ovaj rizik. Doručak će učiniti da se osjećate bolje i zdravije, a i prestat ćete tijekom dana zavaravati glad s grickalicama.

Dopunite porciju žitarica ili kaše s voćem, što će vam olakšati konzumiranje obaveznih pet "zelenih" obroka. Ako želite smršavjeti, dovoljno je da redovite porcije smanjite za 20 posto i ostanete dosljedni u tome.

6. Ograničite unos alkohola

Alkohol može značajno povisiti krvni tlak, što je također jedan od faktora rizika za pojavu moždanog udara. Da biste ga smanjili, dnevni unos alkohola ne bi trebao biti veći od dva pića za muškarce i maksimalno jednoga za žene.

Uz to, obavezno unesite dovoljno tekućine prije nego počnete piti, kako ne biste žeđ gasili s alkoholom.

7. Kontrolirajte krvni tlak

Žene češće kontroliraju tlak, jer uzimanje kontracepcijskih pilula, trudnoća ili hormonalna nadomjesna terapija tijekom menopauze mogu utjecati na ovaj vitalni parametar.

Muškarci, međutim, do 60. godine uglavnom ne osjećaju neke tegobe zbog promjena tlaka, pogotovo zato jer povišene vrijednosti često ne nose sa sobom nikakve simptome. Da biste na vrijeme uočili hipertenziju, najbolje je da kontrolirate tlakih svakih nekoliko tjedana, kod liječnika ili kod kuće.

8. Stres i depresija

Iako veza između stresa, depresije i moždanog udara još nije potpuno definirana, uočeno je da ova stanja mogu biti okidači za otkrivanje rizika od oštećenja mozga.

Utvrđeno je da depresivni ljudi imaju duplo veći rizik doživjeti moždani udar.

Obavezno posjetite liječnika i ako bolujete od drugih bolesti, kao što su koronarna bolest, dijabetes, visoki kolesterol ili srčana aritmija.

Simptomi

Na kraju, donosimo vam popis simptoma moždanog udara, kako biste znali na vrijeme reagirati, ako primijetite neke od njih: slabost motornih funkcija ili utrnulost jedne polovice lica ili tijela; iznenadna pojava vrtoglavice; nemogućnost hodanja i stajanja; nagon za povraćanje ili povraćanje koje se pogoršava s promjenom položaja glave i tijela ili nakon fizičkog napora; naglo nastale glavobolje, koje počinju najčešće na stražnjem dijelu glave; slabost pojedinih dijelova tijela; izmijenjeno stanje svijesti; dugotrajna štucavica (češće kod žena); otežano izgovaranje pojedinih riječi, nemogućnost govora ili nerazumijevanje tuđeg govora; poremećaj vida, pojava duplih slika, potpuni gubitak vida na jednom ili oba oka, te suženje vidnog polja.

Kopirati
Drag cursor here to close