Prevencija nasilja

Nasilje nad ženama je društveni problem

Lifestyle / Zdravlje | 30. 09. 2017. u 12:30 Sa.M.

Tekst članka se nastavlja ispod banera

“U Bosni i Hercegovini se na godišnjoj razini evidentira oko 2700 slučajeva nasilja u obitelji, a od 300 do 500 žena potraži zaštitu u sigurnim kućama”, poručila je danas u Sarajevu novinarka i aktivistkinja Milkica Milojević sudionicima i sudionicama jednodnevne radionice „Izvještavanje o temi rodno zasnovanog nasilja“, priopćeno je.

“Za novinare i medije je važno da se ovakvim pitanjima pristupa ne kao incidentima, nego kao društvenom problemu”, rekla je Milojević i dodala kako su medijski profesionalci dužni doprinositi “dekonstrukciji stereotipa”.

Medijska ekspertica i viša trenerica Ljiljana Zurovac govorila je o novinarskoj etici kada je u pitanju izvještavanje o rodno zasnovanom nasilju. Sudinoci i sudionice su kroz analizu primjera iz tiskanih i elektronskih medija.

“Mediji izvještavaju o ženama uglavnom kada su u pitanju nasilje i skandali”, istaknula je Zurovac i napomenula kako se veoma rijetko emitiraju ili objavljuju tekstovi ili emisije o prevenciji nasilja, edukativni prilozi i tekstovi o metodama zaštite od nasilja.

Predavanje je održala i direktorica Fondacije lokalne demokracije Jasmina Mujezinović koja je predstavila krug nasilja i mogućnosti za izlaženje iz njega.

“Najčešće žrtve su žene koje su financijski ovisne od osobe koja vrši nasilje”, rekla je Mujezinović i istaknula da je kroz sigurnu kuću u Sarajevu do sada prošlo oko 1750 osoba.

PR iz Asocijacije XY Dajana Pašić predstavila je natječaj za novinarsku nagradu za istraživačke teme o rodno zasnovanom nasilju, koji će biti objavljen početkom listopada.

Jednodnevni trening za novinare/ke, urednike/ce i blogere/ke okupio je sudionike i sudionice iz medijskih kuća i nevladinih organizacija u Sarajevu, Palama, Visokom, Brezi i Istočnom Sarajevu, kao i predstavnike Ministarstva unutarnjih poslova Kantona Sarajevu, Kantonalnog centra za socijalni rad, Službe za socijalni rad Općine Centar.

Današnja radionica prva je u nizu obuka koje se provode u gradovima BiH u oviru projekta „Isključimo nasilje – Mediji protiv nasilja nad ženama“, koji realizira Udruženje/udruga BH novinari uz podršku UN Women ureda u BiH i Švedske međunarodne agencije za razvoj i suradnju (Sida).

Kopirati
Drag cursor here to close