Rastući s djecom

Štetnost ekrana u razvoju dječjeg mozga

U novoj epizodi "Rastući s djecom", psihologinja Ankica Baković otkriva kako ekrani utječu na dječji mozak, izazivaju ovisnost i usporavaju razvoj te daje savjete za očuvanje mentalnog zdravlja djece.
Lifestyle / Zdravlje | 25. 11. 2024. u 20:00 Bljesak.info
Kako ekrani utječu na mozak djece? Savjeti za zdrav razvoj | Ankica Baković | Rastući s djecom

Tekst članka se nastavlja ispod banera

U najnovijoj epizodi podcasta "Rastući s djecom", psihologinja i certificirana neurofeedback terapeutkinja, Ankica Baković, otkriva važne informacije o utjecaju ekrana na razvoj dječjeg mozga. Baković nam pojašnjava kako se dječji mozak prirodno razvija kroz podražaje iz okoliša koji donose dobrobiti za njegov razvoj, dok prekomjerna upotreba ekrana ima štetan učinak. Naime, ekrani ne samo da ukidaju prirodne podražaje, nego preopterećuju dječji mozak informacijama koje on još nije u mogućnosti obraditi. „Mozak se pretvara u užareno područje koje stalno traži novi podražaj“, objašnjava Baković, naglašavajući kako ovo može dovesti do ozbiljnih posljedica na razvoj.

Osobno iskustvo i znanstveni podaci

Iznoseći svoja iskustva u radu s djecom i roditeljima, ali i važna istraživanja, Baković nas upozorava na ranu izloženost ekranima koja može izazvati ovisnost, a koja je već znanstveno dokazana. Djeca postaju pasivna, hipnotizirana, i razvijaju simptome usporenog razvoja govora, slabe motorike te probleme s koncentracijom. Baković naglašava kako se ti problemi mogu značajno popraviti ukidanjem izloženosti ekranima i vraćanjem na prirodne podražaje.

Dopamin, ovisnost i učinci na mozak

Kako točno ekrani utječu na dječji mozak? Baković objašnjava kako djeca nisu ovisna o sadržaju koji gledaju, nego o ugodi koju osjećaju dok ga gledaju, što dovodi do pretjeranog lučenja dopamina. Ovo stalno lučenje dopamina stvara ciklus ovisnosti koji se teško prekida. U nekim slučajevima, već postoje specijalizirane klinike za odvikavanje od ekrana. U podcastu se također razmatraju negativni učinci društvenih mreža na djecu, posebice u pogledu ovisnosti o lajkovima i prihvaćanju od strane drugih. Samopouzdanje i kritičko mišljenje često pate zbog prekomjernog utjecaja virtualnog svijeta, dok empatija i socijalne vještine postaju zanemarene. Baković naglašava važnost roditeljskog primjera i dosljednosti u postavljanju granica kad je riječ o ekranu, kao i važnost razvijanja samokontrole kod djece.

Digitalizacija u školama – nešto pozitivno ili negativno?

U ovoj epizodi dotaknuli smo i temu digitalizacije u školama. Baković komentira kako škola našim učenicima zbog sporog sadržaja i nedostatka interakcije postaje dosadna, no uvođenje digitalizacije smanjuje intelektualni angažman djece. 

Zašto je važno imati mjeru?

Svijet u kojem su ekrani svuda oko nas, a digitalizacija je neizbježan dio života, zahtijeva da budemo svjesni opasnosti i da imamo mjere. Roditelji moraju razumjeti ozbiljnost situacije i donositi odluke na temelju stručnih informacija. Kao što Baković naglašava: „Roditelji moraju razumjeti što je posrijedi, kako to utječe na njihovu djecu, i iz tih uvjerenja postaviti granice.“

Ova epizoda nudi roditeljima konkretne smjernice kako se nositi s izazovima tehnologije i očuvati zdravlje dječjeg mozga u digitalnom dobu.

 

Kopirati
Drag cursor here to close