Nije dobro za zdravlje
Novi alarmantan podatak: Mikroplastika prvi put otkrivena u ljudskom mozgu
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Mikroplastika nastavlja napadati sve više dijelova ljudskog tijela, uključujući i mozak. Nedavno istraživanje otkrilo je mikroplastiku u olfaktornim bulbusima, odnosno tkivu mozga koje obrađuje mirise, kod 8 od 15 preminulih osoba. To otkriće označava prvi objavljeni dokaz mikroplastike u moždanom tkivu, iako je prije bila otkrivena u krvnim ugrušcima u mozgu. Isto tako, još jedna slična studija trenutno prolazi recenziju.
Iako je mikroplastika otkrivena u različitim ljudskim tkivima, njezina prisutnost u ljudskom mozgu nije dokumentirana, postavljajući važna pitanja o potencijalnim neurotoksičnim učincima i mehanizmima pomoću kojih bi mikroplastika mogla dospjeti u moždana tkiva, ističu autori istraživanja koje je objavljeno u časopisu JAMA Network Open.
Polipropilen posvuda
U navedenoj studiji, polipropilen je bio najčešće pronađeni polimer. Ovaj se materijal naširoko koristi u proizvodima poput pakiranja, medicinskih uređaja i dijelova automobila. Veličine otkrivenih čestica kretale su se od 5,5 mikrometara do 26,4 mikrometra - mali fragmenti, jedva djelić širine ljudske vlasi.
Istraživanje sugerira da bi mikroplastika mogla putovati do mozga istim putem kojim se koriste čestice onečišćenja zraka, ulazeći kroz male rupe u kribriformnoj ploči ispod olfaktornog bulbusa.
Identifikacija mikroplastike u nosu, a sada i u njušnom luku, zajedno s ranjivim anatomskim putovima, pojačava ideju da je olfaktorni put važno ulazno mjesto za egzogene čestice u mozak, napisali su autori studije.
Ništa bez plastike
Unatoč rastućim dokazima o rizicima koje predstavlja mikroplastika, naše oslanjanje na plastiku se nastavlja, a globalna proizvodnja udvostručila se u posljednja dva desetljeća. Raste zabrinutost zbog toga što mikroplastika uzrokuje oštećenje neurona i povećava rizik od neuroloških poremećaja.
Čini se da su neke neurodegenerativne bolesti, poput Parkinsonove bolesti, povezane s abnormalnostima nosa kao početnim simptomima, napominju autori studije.