Čekanje

Od 20 pacijenata, samo jednom je odobreno liječenje od Kronove bolesti – zašto?

Terapije koje se propisuju koštaju i do 200.000 maraka za godinu dana. Nadu polažu u Zavod zdravstvenog osiguranja Federacije, koji bi im trebao odobriti financiranje terapije.
Lifestyle / Zdravlje | 26. 07. 2024. u 10:55 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Dok bh. političari 70 milijuna eura bacaju u vjetar, u ovoj zemlji postoje oni kojima sedamsto puta manji iznos znači život dostojan čovjeka. I to bukvalno, jer zavise od listi čekanja, volji sistema i procedurama koje se razvlače u nedogled. Jer - zdravom i plaćenom se ne žuri. A oboljeli od Kronove bolesti čekanja plaćaju zdravljem koje im često ne dozvoljava ni obavljanje osnovnih životnih aktivnosti. Terapije koje se propisuju koštaju i do 200.000 maraka za godinu dana. Nadu polažu u Zavod zdravstvenog osiguranja Federacije, koji bi im trebao odobriti financiranje terapije. Međutim, od njih 20, samo je jednoj osobi terapija odobrena. Kriteriji kako i zbog čega - ostali su nepoznati, prenosi Federalna.ba.

Jusuf Brkić liječenje počinje 2018. godine, nakon brojnih simptoma i pogrešnih dijagnoza. Međutim, nakon operacije slijepog crijeva, agonija se ponovila. Tada su ustanovili da boluje od Kronove bolesti - autoimunog oboljenja koje zahvaća cijeli probavni trakt. Najefektivniji način liječenja je biološka terapija.

Biološka terapija je skupa

"Biološka terapija je skupa - i do 200 tisuća maraka. Sve zavisi od toga koju vrstu biološke terapije liječnici odobre. Ne možemo priuštiti tu terapiju sami. Znamo pacijente kojima su liječnici rekli da su u takvoj fazi da moraju tražiti neku vezu kako bi dobili tu terapiju".

Njegovu sudbinu dijeli i Lejla Đerahović. Zbog bolova i svakodnevnih poteškoća koje uzrokuje Kronova bolest, morala je prekinuti studije. Jedinu nadu za povratak svakodnevnom životu pružale su joj biološke terapije.

"One su jedini način da se ova bolest drži pod kontrolom, da ne bi bilo nikakvih komplikacija, da se dalje ne bi proširilo. Međutim, dobila sam informaciju da su odbijene, to je bila jedina nada za moje bolje sutra".

Jusufu i Lejli, pored iste dijagnoze, zajednička je i borba za terapiju. Nijedno od njih dvoje nije prošlo listu čekanja Zavoda zdravstvenog osiguranja Federacije. Nadležna komisija odbila im je terapiju. Bez službenog pojašenjenja. I tako životno ugroženi - čekaju. Na listama gdje njihova imena nisu među onima čiji bi život s terapijom bio kvalitetniji.

"Razlog odbijanja ne znamo jer postavlja se pitanje je li razlog odbijanja važniji od života preostalih 19 pacijenata koji su odbijeni", kaže Lejla.

"Klinički centar dobije popis pacijenata. 19 pacijenata je sada bilo, a samo jednom je pacijentu odobrena biološka terapija, ostali pacijenti su na čekanju. I to je ono što je problem. Mi nemamo nikakvog objašnjenja na osnovu kojih kriterija se dolazi do biološke terapije, kada će biti terapija, na koji način mi možemo uložiti žalbu na odluku te komisije", kaže Jusuf.

Federalni zavod pravda listu čekanja za biološku terapiju ograničenim financijskim sredstvima. Inače, proračun Fonda solidarnosti za ovu godinu je 50 milijun maraka. Odobravanje terapije vrši nadležna komisija, na osnovu raspoloživih financijskih sredstava, pojašnjavaju.

Simptom umora

"Trenutno na odobrenje ove terapije čeka 28 pacijenata. Zaključno sa Komisijom održanom u srpnju 2024. godine, na liječenju je 470 pacijenata. S obzirom na prethodno navedeno, zaključak je da nije mali broj oboljelih, odnosno pacijenata kojima je odobrena biološka terapija za Kronovu bolest, za čije je liječenje potrebno osigurati značajna financijska sredstva".

Dok su na listi čekanja, oboljelim osobama vrijeme je od životnog značaja. Jer svakim danom bez terapije rizikuju odlazak na operacijski stol.

"Bolest ima progresivan tok i samim tim njeno liječenje mora biti što ranije. Samo ako uspijemo započeti pravo liječenje upalne bolesti crijeva u prve dvije godine od nastanka bolesti, možemo modificirati bolest te spriječiti komplikacije i usporiti njenu progresiju. Najčešća prezentacija su prolivaste stolice, gubitak na težini i bolovi u trbuhu. Pacijenti sa Kronovom bolešću imaju jedan kronični simptom, simptom umora, što im otežava svakodnevnicu i ometa ih praktično u svakodnevnim funkcijama", objašnjava Selma Hodžić, specijalist interne medicine.

Mladi ljudi postaju ogorčeni na ovaj sistem, zbog kojeg - da bi spasili život - odlaze iz države, poručuju sugovornici. Borba za život i borba za osnovna prava, milijunska izdvajanja za zdravstvo i liječenje preko SMS poruka - stvarnost našeg društva.

Kopirati
Drag cursor here to close