Što je dobro za vas

Od zdravog i blistavog tena dijeli vas jedna spoznaja: Kako jesti prema svom tipu kože

Koža je najčešće zrcalo onoga što se događa u našem tijelu. Ako želite poboljšati ten često je dovoljno samo shvatiti koja je hrana najbolja, a koja najgora za vas
Lifestyle / Zdravlje | 16. 04. 2023. u 14:23 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

Kao što pažljivo birate hidratantnu kremu, tako možete izabrati i vrstu prehranekoja najbolje odgovara vašem tipu kože kako biste zablistali.

Mnogo toga što vidimo izvana rezultat je onoga što nam se događa iznutra, a hrana je velik dio toga, kaže Lisa Moskovitz, izvršna direktorica New York Nutrition Group.

Kozmetička dermatologinja iz New Yorka,Michele Green, kaže pak kako su cjelokupno zdravlje i izgled kože neizbježno usko povezani s hormonskim fluktuacijama na koje utječe prehrana. Tvrdi kako unosom određenih namirnica i izbacivanjem drugih uvelike možemo poboljšati izgled i tonus naše kože.

Što treba suhoj koži?

Ako vam je koža suha, možda je žedna. Razmislite o hidrataciji.

Pijenje 2 litre vode svaki dan može pomoći, ali vodu možete dobiti i kroz voće, poput lubenice, poručuje Lisa Moskovitz, prenosi ordinacija.hr.

Green pak dodaje kako kožu možete hidratizirati i putem masnih kiselina koje se nalaze u avokadu, maslinovom ulju i lososu. Poželjno je i unos hrane i pića koja dehidriraju, poput kofeina i alkohola, svesti na minimum. Međutim, suha koža nije samo proizvod dehidracije. I manjak vitamina A i C može pridonijeti suhoj koži, pa je svakako preporuka povećati unos špinata, brokule i batata.

Hrana za masnu kožu

Mnogi koji imaju masnu kožu prvo pomisle kako moraju izbaciti ulje iz prehrane. Međutim, Moskovitz tvrdi da to nije nužno najbolji put jer ulja s protuupalnim svojstvima zapravo mogu blagotvorno djelovati. Namirnice koje sadrže takva ulja su avokado, maslina, riba i laneno sjeme. Poželjno je pak ograničiti, a ako je moguće i potpuno izbaciti, unos šećera te ultraprerađenu hranu.

Sprječavanje prekomjerne proizvodnje sebuma i borba protiv začepljenih pora može biti jednostavnija ukoliko zamijenimo rafinirane ugljikohidrate proizvodima od cjelovitih žitarica te odaberemo perad ili ribu umjesto crvenog mesa, kaže Green, dodajući da pomaže i zamjena slatkih namirnica onima s prirodnim
šećerima, poput voća.

Što za mješovitu kožu?

Budući da je mješovita koža kombinacija suhe i masne, najbolje je pratiti strategiju prehrane za ta dva tipa kože. Ljudi s mješovitom kožom ne trebaju se u potpunosti odreći ugljikohidrata, no ipak je važno obratiti pozornost na od koje su vrste žitarica napravljeni. Odlučite se se za one koji imaju visok udio proteina i niskog su glikemijskog indeksa, poput smeđe riže ili kvinoje.

Koža sklona aknama

Iako se o aknama razmišlja kao o tinejdžerskom problemu, one se često pojavljuju i u odrasloj dobi, posebno u menopauzi. Radi se o kombinaciji masnoće, upale i bakterija. Osobama s aknama Moskovitz savjetuje da se potpuno oslobode mikronutrijenata.

Unesite dosta vitamina C kroz razne bobice i voće. Cink također može biti od velike pomoći kod akni, a možete ga pronaći u školjkama i nemasnim životinjskim proteinima poput piletine, kaže Moskowitz.

Biljne izvore cinka također možete pronaći u hrani kao što su obogaćene žitarice i sjemenke bundeve. Od pomoći može biti i minimaliziranje konzumacije mliječnih proizvoda (s izuzetkom jogurta koji sadrže probiotike) kao i slatke ili masne hrane.

Dokazano je da ova hrana izaziva upale na koži i uzrokuje skokove u hormonima koji reguliraju proizvodnju sebuma. Povećanje količine sebuma često je povezano sa začepljenjem žlijezda lojnica i razvojem akni, pojašnjava Green.

‘Lijek’ za kožu bez sjaja

Koža bez sjaja često je uzrokovana oksidativnim stresom iz našeg okruženja, kao što je izloženost zagađivačima i pesticidima. Jedan od načina da se zaštitimo od oksidativnog stresa je unošenje antioksidansa, a za to je najbolje držati se strategije ‘Pojedi dugu’ (sve boje voća i povrća). Doktor Paul Jarrod Frank, autor knjige “The Pro-Aging Playbook”, predlaže pak povećanje mikronutrijenta likopena koji se nalazi u crvenom ili ružičastom voću i povrću poput rajčica, guave, papaje i crvene paprike. Dobra vijest je i da je kakao prirodni izvor antioksidansa, ali važno je da uzimate ekstra tamnu čokoladu (sa najmanje 75 posto kakaa) jer ćete u suprotnom pojesti više šećera nego kakaa.

Hrana za zrelu kožu

Bez obzira na to što jeli, svačija koža na kraju će ostariti. No proces možete barem malo usporiti unošenjem hrane koja je bogata kolagenom. Kolagen je protein koji se prirodno nalazi u našem tijelu. To je ljepilo koje drži naše tijelo zajedno, ali počinjemo ga gubiti već u 20-ima. Kolagen možete nadoknaditi hranom bogatom proteinima kao što su jaja, riba i nemasno meso. Najbolji izvor kolagena je juha od kostiju. Vodite računa i o tome da vitamin C koji se nalazi u borovnicama i agrumima može pomoći tijelu da apsorbira kolagen. Svakako je dobro ograničiti slanu hranu poput krumpirića i čipsa, jer vas mogu dehidrirati, što je loše za ložu.

Kada zrela koža dehidrira, fine linije i bore su izraženije, kaže Green.

Međutim, jedna od najgorih stvari koje možete učiniti je da ne jedete dovoljno. Koži su potrebni proteini i masnoće kako bi ostala puna i podržavala mišiće, zaključuju stručnjaci.

Kopirati
Drag cursor here to close