Istraživanje

Oko 13,4 milijuna beba u 2020. rođeno prijevremeno

Otprilike 65 posto prijevremenih porođaja u 2020. godini registrirano je u podsaharskoj Africi i Južnoj Aziji
Lifestyle / Zdravlje | 06. 10. 2023. u 08:33 Bljesak.info

Tekst članka se nastavlja ispod banera

 Oko 13,4 milijuna beba u 2020. rođeno prijevremeno

Oko 13,4 milijuna beba rođeno je prijevremeno u 2020. godini širom svijeta, javlja Anadolu.

Studiju o prijevremenim rođenjima objavili su autori Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Fonda UN za djecu (UNICEF) i Londonske škole higijene i tropske medicine.

"Procjenjuje se da je 13,4 milijuna beba rođeno prijevremeno (prije 37 punih tjedana trudnoće) u 2020. godini, što čini otprilike jedno od deset svih živorođenih", navedeno je u izvještaju.

Uzrok smrtnosti

Navodeći da je prijevremeni porođaj vodeći uzrok smrti djece u prvim godinama života, u izvještaju se navodi da postoji hitna potreba za jačanjem njege prijevremeno rođenih beba kako bi se povećala stopa preživljavanja.

Konstatirano je da prijevremeno rođeni imaju veliku vjerojatnoću da u odrasloj dobi obole od teških bolesti, invaliditeta, zaostajanja u razvoju, kao i kroničnih bolesti poput dijabetesa i zatajenja srca.

"Nije bilo značajnog smanjenja stope prijevremenog porođaja ni u jednoj regiji svijeta u posljednjoj deceniji. Godišnje globalno smanjenje prijevremenog porođaja između 2010. i 2020. bilo je samo 0,14 posto", navedeno je u izvještaju.

Saopćeno je da je oko 65 posto prijevremenih porođaja u 2020. godini zabilježeno u podsaharskoj Africi i Južnoj Aziji.

Loše zdravlje majke i pothranjenost

U izvještaju se objašnjava da prijevremeni porođaj nije problem koji se vidi samo u zemljama sa niskim i srednjim prihodima i da ova situacija pogađa obitelji širom svijeta.

Dok je stopa prijevremenog porođaja iznosila 11,6 posto u Grčkoj i deset posto u Sjedinjenim Američkim Državama, ova statistika je zabilježena i u nekim zemljama s visokim dohotkom.

Loše zdravlje majke i pothranjenost također doprinose visokoj stopi prijevremenog porođaja.

Anshu Banerjee, direktorica WHO Instituta za zdravlje majki, navela je da bebe rođene prijevremena posebno su podložne zdravstvenim komplikacijama opasnim po život.

Ističući da brojke o prijevremenim rođenjima pokazuju da postoji potreba za hitnim ulaganjem u postojeće usluge podrške prijevremeno rođenim bebama i njihovim porodicama, Banerjee je istaknula da postoji potreba fokusiranja na pristup kvalitetnim zdravstvenim uslugama, posebno prije i tijekom trudnoće.

Kopirati
Drag cursor here to close