Text neck
Evo koje vam bolesti prijete ako tražite najbolji kut za selfie
Tekst članka se nastavlja ispod banera
Osim tegoba kao što su "text neck", nomofobija, fantomska vibracija, koje su posljedica pretjerana korištenja mobitela, tu je i već poznati selfie lakat. Odnosi se na sve one koji su opsjednuti selfiejima, a riječ je o simptomima vrlo sličnim teniskom laktu, ali umjesto aktivnog bavljenja tenisom selfie manijaci ovu bolest dobivaju zbog prevelikog naprezanja ruke u nadi da će pronaći najbolji kut, piše Slobodna Dalmacija.
Rezultat su deformacije tetive, bol i upale u mišićima, a stručnjaci su već našli idealno rješenje za takve. Na bolno mjesto postavite obloge, istežite mišiće ruke, a u krajnjem slučaju dobit ćete i protuupalne lijekove. Ozljedu možete lako izbjeći – mobitel prebacite u drugu ruku i redovito vježbajte da biste poboljšali cirkulaciju.
Mobiteli su glavni krivci i za stres, osobito ako često provjeravate ima li što novo.To izaziva osjećaj anksioznosti, a stručnjaci savjetuju da mobitel što češće držite utišanim i provjeravate ga svakih nekoliko sati.
Osim toga, pametni mobiteli nepovoljno djeluju i na vaš ten. Puni su bakterija koje se lako prenose na kožu. No, postoje slušalice koje češće možete koristiti za razgovaranje i tako izbjeći pojavu prištića. Ako ste se ikad zapitali zašto vas često bole vrat i leđa, razlog bi se mogao skrivati u slanju SMS-ova, surfanju putem mobitela ili korištenju društvenih mreža.
Službeni naziv za ovu bolest je "text neck", a kako bi se ovaj problem spriječio, potrebno je mobitel držati u ravnini očiju, savjetuju stručnjaci. Postoji čak aplikacija koja se zove "Text Neck Indicator" koja vam daje obavijest i zeleno svjetlo kada ste u približno optimalnoj poziciji, i pogađate, crveno svjetlo, kada vršite pritisak na vaš vrat.
Tu je još jedno rješenje – svakih 20 minuta ostavite uređaje sa strane, sjedite uspravno, razgibajte ramenima, riješite se bolova u vratu i ramenima, ustanite i idite u šetnju. Patite od nomofobije ako vam se događa da opsesivno provjeravate imate li propuštene pozive, e-mailove ili SMS-ove, te konstantno nadopunjavate bateriju da se slučajno ne bi ispraznila. Ako ne možete ni za vrijeme spavanja isključiti mobitel onda definitivno spadate među 66 posto nomofobičara, navodi se u istraživanju koje je proveo SecurEnvoy.
Tu je i fantomska vibracija kada korisnici umišljaju da im mobitel vibrira. Mnogi pate i od sindroma karplanog tunela koji se javlja zbog pretjeranog tipkanja na mobitelu. Ako se pronalazite u ovim opisima, razmislite malo o vašem zdravlju.